آفتاب سوختگی

داروهای خانگی علیه آفتاب سوختگی

در این مطلب بهترین داروهای خانگی و طبیعی را برای جلوگیری از آفتاب سوختگی برای شما انتخاب کرده ایم.در ادامه این مطلب از بخش سلامت و پزشکی فانوس با ما باشید.

____________فانوس____________

راه های طبیعی برای جلوگیری از آفتاب سوختگی

بــسیــاری از داروهای خانـگــی به شمــا کمــک می کند مشــکلــات ناشی از آفتـاب سوختـگی را به سرعت کاهش دهــیــد. در شب های زیبای تابـســـتـان، عواقب در معرض خورشیـد بودن تازه خود را نشان می دهــد؛ پوستـی سوخته، قرمــز و دردناک. ایـــن عوارض وقتــی بیـشتـــر خود را نشـان می دهــد که در طول روز از کرم ضدآفتـاب دارای SPF بالــا هم اســـتـفاده نکرده باشیـد. شاید در طول روز همه چیــز عادی به نظـــر برسد امـــا در شب عوارض آفــتـــاب سوختگی خود را نشان می دهــد؛ پوست قرمز، گرم و دردنـاک می شود و متوجه می شوید دچـــار آفـتـــاب سوختـگی شده ایــد.

اگــر سوختگی منطـقـــه وسیعــی را درگـیـر کرده یا سبــب بروز تاول شده باشد، سلامت شمـــا در معـــرض خطـــر اســت و بایــد به پزشـک مراجـعه کنـــیـــد امــا اگر فقط دچار سوختــگی جزیـی شده باشــید، قابــل کنـترل اسـت. بایـد بدانید سرمـــا درد را کاهـــش می دهـــد و جریـــان خون به بافت ملـــتـــهـب را محــدود می کنــد و رطوبت تنـش زدایــی کرده و موجب تمـدد اعـصاب می شود. در ایـــن شرایط ذخایــر از بیـن رفــتـه جایـــگـزیـــن می شود و راه رهـــایی از این وضعیت، در طبـــیـعت وجود دارد. در ادامه برخی از بهـــتـــرین داروهای خانگی علیــه آفـــتاب سوختگی را برای شمـــا انـتخاب کرده ایم.

آفتاب سوختگی

سپر طبیعی برای جلوگیری از آفتاب سوختگی

درمان طبیعی آفتاب سوختگی:

1 آلوئه ورا
ژل موجود در برگ های گیـاه کویری آلوئه ورا شامل90 درصــد آب اســت که تبخـــیـــر آن پوست را خنـک می کنــد. از این رو، ژل آلوئه ورا بازسازی پوست را با270 ماده موجود شامـل ویتامـیـــن ها، مواد معدنی و اسـیدهــای آمــیـنه تســریـــع می کنــد. بهــتــرین حالت ایـــن است که آلوئه ورا در قالب ژل یا لوسیون اســـتـــفــاده شود.

2 آرنیکای زرد
«آرنیـــکا»، گیــاه کوهی زردی اســت که به دلیــل مواد تلخ ضدالتــهــابی که دارد، گیاه اعجــاب انـگیز نیز نامیده می شود. آرنیـــکا به درمان سریع پوست کمــک می کند و به اشــکال مخـتــلـف در بازار موجود است، به خصوص به عنوان ژل برای پوست.

3 چای سبز
چای سبـز نه تنــها خوش طعـم اســـت، بلکـه مزایــای دیگری هم برای سلـامت دارد. برگ های سبـــز تخــمـــیـــرنشده چایسبــز غنـی از تانــن تســکـــین دهـــنـــده پوست و پلـی فنول هاسـت که قرمـــزی را کاهــش می دهـد و از آســـیــب سلولی جلوگیری می کنــد. چای سبز را آمـاده و بعد از سرد شدن یک پارچـه را به آن آغــشـــته کنید و 15 تا 20 دقــیـــقـــه روی محــل های آســیــب دیـــده پوست قرار دهـــیــد. همـــچــنـیـن می توانیـد از لوسیون بعــد از آفـتاب که حاوی چای سبز است، اسـتفاده کنـیـد.

4 اسطوخودوس
اسـطوخودوس دارای اثـــر آرامـبخــش و مفیــد برای سلامــت است. روغن گل اسطوخودوس هم ضدبـــاکتـــری، بدون اثـــر تحـــریــک کننـــدگـی و برای درد ناشــی از آفـتـــاب سوختگی، الــتیام بخـــشــی ایــده آل اسـت. کافی اســت 3 تا 4 قطره روغن اســطوخودوس معـــطــر را در آب معـدنــی سرد بریـزیــد و ترکیــب حاصل را روی پوست اسـپـــری کنـید.

آفتاب سوختگی

سپر طبیعی برای جلوگیری از آفتاب سوختگی

5 کوارک
کوارک محــیـط پوست را با اســـیــدهای لاکــتـیـک تثــبـیت و با چربی شیــر مراقــبــت می کند و آفـــتاب سوختـــگی خفـــیــف را خنـک خواهـد کرد. کوارک را به ضخامـــت یک انـــگـــشــت روی پارچه پنـبه ای بزنید و دستمال را روی موضع آفتاب سوختـــگی قرار دهیـــد. وقتـی مواد التیام بخـــش گرم شد، به سادگی با مواد جدیـد جایـگــزین کنـــیــد و در پایان با آب ولرم بشوییـد.

6 خولان دریا
«خولان دریــا» توت نارنـجــی رنـگ سرشار از ویتــامین C اســت که نه تنــهـــا بسـیار سالم است، بلـکـه حاوی چربـی مهـــمی اســـت که در تجـدید سلول ها تاثــیــر دارد. همـچنین آزمایـــش های علمـی نشـــان می دهد قرمزی ناشـــی از اشعه UV را حدود 90 درصد کاهش می دهــد.

7 لیموترش
لـــیموترش تاثـــیر ضدعـفونی کنـــندگی دارد و محـــیط پوست آسیب دیده را با اسـیـــد سیتـــریـــک به حالـت عادی درمــی آورد امـا فقط برای آفتاب سوختگی های خفیــف توصیــه می شود. بهتـرین تاثـــیر را کمپرسـی با 1 تا 2 قاشق چایخوری آب لیموترش در یک لیــتر آب سرد دارد.

8 محافظت مو در برابر اشعه خورشید
نه تنــهــا پوست، بلـکـــه مو ها نیز نیــاز به محــافــظت کننــده های ضدآفتـــاب مناسب دارند چون روزانـــه در معـــرض نور خورشــید و اشـــعـــه مضر UV قرار دارنــد. برای جلوگیــری از آسیـــب موها، راهکــارهـایــی وجود دارد؛ اســـتـفـاده از کرم، روغن و اسپــری ضدآفـتــاب؛ ما پوستـــمــان را در تابـسـتــان از اشعـــه های مضر UV محافظــت می کنیـم امـا خیـلـی ها فراموش می کنـند که موها نیز نیـاز به مراقبــت دارنـــد.

آفتاب سوختگی

سپر طبیعی برای جلوگیری از آفتاب سوختگی

در تابـــسـتان از طریق تاثیـرات گرمـــا، نور خورشــیــد و باد، لایــه چربی محــافـظ مو از بیـن می رود و نتیــجـه را بعـــدها در فصــل پایــیز احســاس می کنید؛ موهای شکـــنـنــده، خشک، مات و بدون درخشش! امــا نباید ایـن طور باشــد. با محـــصولات ضدآفــتـــاب مناسـب مو می توانـــید این مشـکـــل را حل کنیـد تا موهایـــتان با وجود سخـــتی تابــستـان سالـم و براق باقـــی بمانـــد.
بنـــابرایـــن بهتر ایـن اســت بعد از ایــنکه موها را شســتـیــد یک محــصول ضدآفتـــاب به کار ببریـــد. اسپــری ضدآفـتــاب کاربـــردی سریـــع و آسان دارد. شمـا می توانــیـد اسپـری محـــافـــظ گرمـــای معــمولی نیز اسـتـــفاده کنــیـــد. هر دو اسپری ماننـد لایــه ای محـافــظ موها را پوشش می دهـــد. دقـــت داشـتــه باشید حداقــل 30 دقیـــقـــه قبـــل از در معـــرض آفـــتـــاب قرار گرفتـــن باید محافظـت کنـنـده ضدآفـتاب به طور یکـنواخت در تمام سطوح مو توزیع شود. برای نتـیـجـــه بهتــر توصیه می شود از یک برس یا شانـه برای پخش آن استـــفـــاده کنــید.
هنگــام حمـــام آفــتـاب پوست سر را فراموش نکـنـــید؛ پوست سر خیـلـی سریع دچار آفـــتاب سوختــگـی می شود. به همین دلیـل دقـــت کنــید کرم دقـــیـقـــا پوست سر را پوشش دهـد. نکته دیـگـــر ایـــنـــکـــه قبـل از فصـل تابستـــان و حمـــام آفتـــاب، نوک موها را کمــی کوتاه کنـــیـد تا در صورت وجود موخوره در نوک مو تابش اشـعه آفـــتـاب موجب ادامه موخوره به بخش های بالاتـــر ساقـه مو نشود.

روش هایی ساده و آسان برای جلوگیری از آفتاب سوختگی و درمان آن

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (0)

شما باید وارد شوید تا قادر به ارسال دیدگاه باشید.