آمار هایی از سرطان در ایران / چه عواملی در ایران باعث سرطان می شوند

چه عواملی در ایران باعث سرطان می شوند

مقایسه میزان بروز و مرگ و میر ناشی از سرطان در ایران و جهان و راهکار های حل این بحران

به گزارش فانوس:

سرطان سومین علت شایع مرگ و میر در ایران است. از هر صد هزار نفر در ایران به طور متوسط ۱۲۸ زن و ۱۳۴ مرد مبتلا به سرطان می شوند که البته این از میزان میانگین جهانی (۲۰۵ مرد و ۱۶۵ زن از هر صد هزار نفر) کمتر است.

پیش بینی می شود که که میزان بروز سرطان در ایران به دلیل افزایش امید به زندگی و همچنین سبک زندگی غربی به طور چشمگیری افزایش پیدا کند. بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت بروز سالانه سرطان (به جز سرطان پوست غیر ملانومی) از ۱۴٫۱ میلیون نفر در سال ۲۰۱۲ به ۲۶٫۴ میلیون نفر در سال ۲۰۳۰ خواهد رسید.

میزان مرگ و میر ناشی از سرطان نیز همزمان از ۸٫۲ میلیون نفر به ۱۳ میلیون افزایش خواهد یافت. متاسفانه بیشتر آمار مرگ و میر متعلق به کشورهای فقیر و متوسط است.

طبق گزارش GLOBOCAN سالانه در ایران ۸۵,۰۰۰ نفر مبتلا به سرطان تشخیص داده می شوند و انتظار می رود این آمار به ۱۵۶,۰۰۰ تا سال ۲۰۳۰ برسد!

آمار هایی از سرطان در ایران / چه عواملی در ایران باعث سرطان می شوند

به غیر از سرطان پوست غیر ملانومی، بالاترین میزان بروز سرطان در ایران سرطان معده،پروستات، مثانه، و سرطان روده بزرگ در مردان است و سرطان پستان، روده بزرگ و سرطان معده در زنان بیشترین آمار را دارد.

احتمال زنده ماندن بیماران در بازه ۵ ساله در سرطان های پستان و روده بزرگ به ترتین ۷۱ و ۴۱ درصد است و این رقم در ایالات متحده به ۸۹ و ۶۵ درصد می رسد.

هزینه سرطان در جهان ۱,۱۶ تریلیون دلار در سال ۲۰۱۰ بوده که این یعنی بیش از ۲ درصد از درآمد تولید ناخالص داخلی و در این میان ایران یک سوم هزینه سرطان در جهان را به خود اختصاص داده است!!!!

علل بروز سرطان در ایران

سه علت اصلی بروز سرطان در ایران افزایش امید به زندگی، سبک زندگی نادرست مانند رژیم غذایی نامناسب و عدم ورزش کردن و همچنین محیط زیست است.

در ۴ دهه ی گذشته امید به زندگی در ایرانیان از ۵۸٫۳ سال به ۷۳٫۸ سال رسیده است و این در حالی است که امید به زندگی در جهان ۷۰٫۸ سال است. بیش از ۱۱ درصد از ایرانیان سیگاری هستند و تقریبا ۹۰۰ درصد مردم ایران مقادیر کافی از میوه های تازه و فیبر مورد نیاز بدن در روز را دریافت نمی کنند. همچنین بیش از ۴۲ درصد مردم ایران حتی کمترین تحرک بدنی را ندارند!

بیش از ۴۲ درصد مردم ایران حتی کمترین تحرک بدنی را ندارند

آلودگی هوا یک موضوع بسیار مهم در ایران نسبت به سایر کشورها در دنیا است. سرانه مصرف انرژی سالانه ۲۸۸۳٫۴ کیلوگرم انرژی (نفت) در ایران است و این در حالی است که سرانه جهانی ۱۸۹۷٫۹ کیلوگرم است!

تولید و انتشار دی اکسید کربن در هوا در ایران ۷٫۸ تن در سال است و این رقم در جهان فقط ۴٫۹ تن می باشد.

 

در نهایت این که در هر متر مکعب از هوا در شهرهای با جمعیت بالاتر از صد هزار نفر ۱۱۵٫۴ میکروگرم ذرات معلق وجود دارد در حالی که متوسط این غلظت در جهان ۶۱٫۴ میکروگرم است!

استراتژی برای بهبود وضعیت

علاوه بر تلاش برای افزایش نرخ بقا را از طریق تشخیص زود هنگام، سه استراتژی در جریان در ایران به منظور بهبود مراقبت از بیماران سرطانی و وضعیت وجود دارد: افزایش منابع انسانی، توسعه استانداردها و سیاست های ملی برای تشخیص و درمانبهتر، و بهبود زیرساخت های فیزیکی و تکنولوژیکی مراکز سرطان .

متاسفانه آمار، تکان دهنده هستند و یک بسیج ملی برای مقابله با این سونامی لازم است. در مطلب دیگری به بررسی استراتژی ها خواهیم پرداخت.

نظر شما چیست و چه راهکاری را پیشنهاد می کنید؟

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (0)

شما باید وارد شوید تا قادر به ارسال دیدگاه باشید.