«ریحانه» که یکی از جنجالی‌ترین مجرمان بند زنان است در یک قدمی چوبه‌دار با مهلت 10 روزه‌ای به همت وزیر دادگستری با روزنه تازه‌ای برای نجات روبه‌رو شد.

وزیر دادگستری در بازدید از روزنامه ایران گفت: از انجایی که تلاش هایی برای اخذ رضایت صورت می گرفت با رئیس قوه قضاییه صحبتی داشتیم و مهلتی داده شد تا در این پرونده صلح و سازش صورت گیرد.

شامگاه دوشنبه 7 مهر ماه سال جاری ریحانه جباری دختر جوان محکوم به اعدام از شهرری به زندان رجایی‌شهر منتقل شد تا سحرگاه دیروز به دار مجازات آویخته شود. اما ساعت 8 شب اجرای حکم اعدام ریحانه متوقف و تا 10 روز مهلت غیرقابل تمدید صادر شد تا خانواده این دختر بتوانند در این فرصت رضایت‌ خانواده قربانی جنایت را به دست آورند.

در حالی که پدر، مادر و بستگان ریحانه این لحظات سخت و دلهره‌آور را پشت دیوارهای زندان رجایی شهر می‌گذراندند تماس‌هایی با آنان گرفته شد که در آن وعده داده می‌شد اعدام متوقف شده است و ریحانه در زندان رجایی‌شهر حضور ندارد. هیچ‌کس این وعده‌ها را باور نمی‌کرد و همه گریان بودند که زنگ موبایل مادر ریحانه به صدا درآمد و دختر جوان از پشت گوشی به مادرش اطلاع داد که وی را به شهرری بازگردانده‌اند و اعدام متوقف شده است.

قتل مرموز
16 تیرماه سال 86 دختر 19 ساله‌ای به نام «ریحانه» دست به قتل یک مرد آشنا زد و از آن روز به بعد گرفتار تحقیقات قضایی شد و در خط پایان در برابر حکم قصاص نفس –اعدام– قرار گرفت.

این دختر جوان از سوی پنج قاضی شعبه 74 دادگاه کیفری استان تهران به قصاص نفس محکوم شد و قضات دیوانعالی کشور این حکم را تأیید کردند. این پرونده در پیچ و خم‌های قضایی بسیاری افتاد، ریحانه چند‌بار محکوم شد اما همچنان خانواده وی چشم انتظار رضایت گرفتن از خانواده قربانی جنایت بودند اما آن‌ها هنوز رضایتشان را اعلام نکرده‌اند و خانواده ریحانه چند بار با حمایت افراد سرشناس و عادی تا مرحله رضایت از خانواده قربانی پیش رفتند اما خانواده قربانی جنایت منصرف شدند تا اینکه روز گذشته قرار بود پرونده زندگی ریحانه بسته شود اما یک تماس تلفنی خانواده ریحانه را از نگرانی درآورد و خبر داد حکم اعدام متوقف شده و قوه قضائیه تا 10 روز مهلت غیرقابل تمدید به وی داده است.

تلاش 2 وزارتخانه
به گزارش خبرنگار ایران، وقتی اعدام سحرگاهی «ریحانه» یک روز پیش‌تر در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی انتشار یافت واکنش‌های زیادی را در پی داشت تا اینکه دو وزارتخانه ارشاد و دادگستری به تلاش ویژه‌ای دست زدند. یک مقام ارشد وزارت ارشاد اسلامی در این‌خصوص گفت: «وقتی ساعت 5 عصر در جریان اجرای حکم اعدام ریحانه قرار گرفتیم با رایزنی‌ها در سطح وزرا و با همت قابل ستایش حجت الاسلام پورمحمدی وزیر دادگستری 10 روز مهلت غیرقابل تمدید گرفته شد تا خانواده ریحانه بتوانند تلاش کنند و رضایت بگیرند.

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (0)

شما باید وارد شوید تا قادر به ارسال دیدگاه باشید.