روزی نیست که از کشف مشروبات تقلبی و ضبط ادوات ساخت مشروبات دست ساز و کوری ویا مرگ نوشندگان الکل در کشور خبری نرسد.

فهیمیه کهتری
رستورانمشروب دست ساز,مستی ,فروش مشروب الکل ودکا,فایده های مشروب عرق ودکا

الکل چوب موجود در مشروبات الکلی دست‌ساز، بسیار سریع از راه مخاط دهان و دستگاه گوارش جذب می‌شود. در مراحل اول، به خاطر وجود الکل ایتلیک، علائم خفیف و فقط در حد مستی ایجاد می‌کند، ولی با گذشت زمان الکل متیلیک، تحت تاثیر آنزیم‌ها مثل آنزیم الکل دهیدروژناز متابولیز شده و ایجاد فرمالدهید کرده و این ماده تحت تاثیر آنزیم دیگری به نام آلدهیدروژناز قرار گرفته و تولید اسید فورمیک جوهر مورچه می‌کند.

با توجه به این که اسید فورمیک به میزان کمی‌در بدن وجود دارد ولی بدن با داشتن یک مکانیزم دفاعی ترکیبات فورمیک را به آب و c02 تبدیل می‌کند ولی چنانچه مصرف الکل چوب افزایش یابد مقدار اسید فورمیک افزایش یافته و باعث ایجاد مسمومیت می‌شود.
اسید فورمیک در مراحل پیشرفته از سطح خونی – مغزی عبور کرده و وارد مغز می‌شود که باعث آسیب رساندن به سلول‌های مغزی و کاهش سطح هوشیاری و کما و نهایتا مرگ می‌شود.
‌در صورت استفاده مکرر از الکل اتیلیک یا اتانول که همان الکل موجود در داروخانه‌هاست باعث بروز عوارضی همچون کوچک شدن کبد (سیروز کبدی)، زخم معده و عوارض گوارشی می‌شود.
عمده‌ترین عارضه مصرف مشروبات الکلی اختلال در غده پانکراس، هپاتیت الکلی، خونریزی دستگاه گوارش ناشی از واریس‌های مری، کم خونی و آنمی، سوء تغذیه، افزایش ابتلا به عفونت‌های ریوی، مغزی و مننژیت است. (1)

رستوران ها که مکانی برای دور هم نشینی و گذران فراغت و احساس آرامش اعضای خانواده و گاها مکانی برای میزبانی از عزیزانمان قلمداد می شود حالا باید شاهد مستی و زوال عقل آدم ها باشد .

این همه ضرر و زیان حکایت شیشه های غریبه ای است که حالا آَشناتر شده . شیشه هایی که زمانی با فرهنگ دینی و ملی ما احساس غربت زیادی داشت و اکنون به مهمانانی خوانده بدل شده اند . به تازگی نوشیدنیهایی وارد منوهای سرو رستوران های ما شده که علاوه بر منع دینی از نظر پزشکی نیز غیر مجاز تلقی می شود .
آیۀ 219 سورۀ بقره چنین می فرماید: یسئلونک عن الخمر والمیسر قل فیهما اثمٌ کبرٌ ومنافع للنّاس و اثمهما اکبرُ من نفعهما و یسئلونک ماذا ینفقون قل العفو کذالک یبین الله لکم الآیات لعلکم تتفکّرون.
(آیه خطاب به خود حضرت پیامبر صلی الله علیه وآله)دربارۀ شراب و قمار از تو می پرسند بگو در آن دو گناهی بزرگ است و منافع (مادی)نیز برای مردم دارند(ولی) گناه آن دو از سود آن ها بزرگتر است  .
همچنین آیۀ 90 سورۀ مائده می فرماید : یا ایّها الذین امنو انما الخمر والمیسر و الانصاب الازلام رجس ٌ من عمل الّشیطان فاجتنبوه لعلکم تفلحون.
«ای کسانی که ایمان آورده اید همانا شراب و قمار و بت ها وتیر های قرعه ، پلید و از اعمال شیطان است پس از آن ها اجتناب کنید تا شاید رستگار شوید. »
ریشه این ممنوعیت می تواند به این موضوع بر‌گردد که مسکرات بر هوشیاری و عقل انسان اثر می‌گذارد. «عقل» فصل امتیاز انسان و حیوان است، بنابراین طبیعی است که با هر چیزی که این امتیاز را از انسان بگیرد برخورد شود. اما انگار آدم های این دوره و زمونه دیگر نه به منع پزشکی گوششان بدهکار است و نه به منع شرعی .
امروزه  تمدن را به نوع دیگری تعریف میکنند و مستی و میخوارگی را تجدد معرفی می کنند!
رستوران ها که مکانی برای دور هم نشینی و گذران فراغت و احساس آرامش اعضای خانواده و گاها مکانی برای میزبانی از عزیزانمان قلمداد می شود حالا باید شاهد مستی و زوال عقل آدم ها باشد .
جالب است بدانید ممنوعیت مصرف مشروبات الکلی در کشورمان به صراحت در قانون مجازات اسلامی تاکید شده است. بر اساس این قانون چنانچه فردی اقدام به نوشیدن مشروبات الکلی کند به 80 ضربه شلاق محکوم می‌شود. در این قانون تاکید شده اگر فردی دو بار به علت نوشیدن مشروبات الکلی شلاق بخورد در مرتبه سوم به اعدام محکوم می‌شود.
و این در حالی است که اگر فقدان تفریحات ریشه این گونه گرایش ها بود ، مصرف الکل در رستوران های شمال شهر که افراد و مخاطبین آن از تمکن مالی بالاتر برخوردارند و می توانند تفریحاتی پر شور و تاب تر را اختیار کنند اتفاق نمی افتاد یا آمار پایین تری داشت . البته پای این نوشیدنی نه تنها به رستوران ها بلکه سال های پیش به مدارس باز شده است .

 در حال حاضر نیز در تعدادی از ایالت های آمریکا، استفاده از نوشیدنی های الکلی در فضاهای عمومی ممنوع است و این موضوع فقط در مکانهای دارای مجوز نظیر میخانه ها، دیسکوها و فقط برای افراد دارای هجده سال سن و بیشتر مجاز می باشد. همچنین برای فروش این نوشیدنی ها نیز مقررات خاصی مد نظر است.
بر این اساس، برخی مناطق آمریکا به عنوان مناطق خشک الکلی محسوب می شوند و دارای قوانین منع فروش و یا مصرف عمومی مشروبات الکلی بطور کامل و یا جزئی هستند. (2)
اما چه می شود که در یک کشور اسلامی نوشیدن الکل به تفریحی برای خانواده ها بدل می شود . آیا این موضوع نشان از فقدان تفریحات سالم در میان خانواده ها دارد؟ یا مسئله غربزدگی و نبود الگوی مناسب به میان می آید؟ و یا این که پای  تنوع گرایی به رستوران ها باز شده است ؟ و یا شاید هم دین و شرع و منویات آن کمرنگ شده اند و از مد افتاده اند ! کدامیک؟
براستی فرهنگی که با زیربنای دینی شکل گرفته و در آن حتی اندکی حرامخوری بشدت مذموم شناخته شده چگونه با این الگوهای رفتاری تطبیق پیدا می کند . آیا کمرنگ شدن معنویات و فرایض و عدم انتقال آن به نسل جدید در این رواج فساد نقش ندارد ؟

مشروب دست ساز,مستی ,فروش مشروب الکل ودکا,فایده های مشروب عرق ودکا

پی نوشت:
1 . افکار نیوز
2. ویکی پدیا

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (0)

شما باید وارد شوید تا قادر به ارسال دیدگاه باشید.