مطابق سنتی دیرینه، حریر مشکی کعبه در روز عرفه تعویض شد و مسجدالحرام در آستانه عید قربان خود را آماده استقبال از زائرانش ساخت تا فردا پذیرای حجاج سپیدپوش باشد. کناره‌های پرده‌ی کعبه پیش از آغاز مناسک حج و تعویض آن، بالا برده می‌شود و لایه‌ی سفید رنگ زیر آن نمایان می‌شود، این به منزله‌ی احرام بستن خانه‌ی خدا است؛ اما پس از تعویض، پرده‌ی سیاه کاملا آویخته می‌شود و این به معنی خروج خانه‌ی خدا از احرام است.

درحالیکه زائران خانه خدا در صحرای عرفات حضور داشتند و مکه مکرمه خلوت شده بود پرده جدید کعبه طی مراسمی دیروز جمعه پس از شستشوی کعبه با گلاب ناب کاشان، بر این بنای مقدس نصب شد. براساس این گزارش، در مراسم تعویض پرده کعبه شماری از سران کشورهای اسلامی حضور داشتند.

این پرده از جنس حریر طبیعی خالص و به رنگ مشکی، منقش به آیات قرآن کریم است که با خط زیبا، با نخ‌های طلا و نقره بافته شده و ده‌ها کیلوگرم طلا و نقره در ساخت این پرده استفاده شده است. ارتفاع این پرده ۱۴ متر و نوار دور آن به عرض ۹۵ سانتی‌متر است که از ۱۶ قطعه به شکل مربع تشکیل شده است.

نوار اطراف این پرده منقش به آیات قرآن کریم است که در فواصل معین عبارات “یا حی و یا قیوم”، “یا رحمن و یا رحیم” و “الحمدالله رب العالمین” با رنگ طلایی دوخته شده‌اند. پوشش در کعبه نیز از حریری به ارتفاع ۵ / ۶ متر و عرض ۵ / ۳ متر منقش به آیات الهی و تزئینات اسلامی با طلا و نقره است.

پرده خانه خدا از پنج قطعه تشکیل شده که هر قسمت یک طرف کعبه را می‌پوشاند و قطعه پنجم هم در کعبه را دربرمی گیرد که هنگام نصب، وزن این پرده به حدود دو تُن می‌رسد. در پرده کعبه نیز ۱۵۰ کیلوگرم نخ طلا و نقره به کار رفته است.

این پرده با همکاری کارخانه‌های داخل و خارج عربستان تهیه می‌شود و پارچه حریر این پرده را هر سال یکی از کشور‌ها هدیه می‌کند. هر ساله رسم بر این اینست که پرده قبلی نیز به رؤسا و سران کشورهای اسلامی اهدا می‌شود.

گفتنی است امسال براساس آمار سه میلیون زائر در میهمانی خدا حضور دارند. وزارت حج عربستان سعودی پیش بینی کرده است که بیش از سه میلیون حاجی از داخل و خارج از این کشور امسال حج خواهند گذاشت که یک و نیم میلیون نفر آن‌ها از بیرون عربستان به این کشور آمده‌اند. از آن جمله بیش از یک هزار زائر ایرانی مقیم خارج از کشور هستند که عمدتا نیز از کشورهای اروپایی هستند. امسال 64 هزار زائر از جمهوری اسلامی ایران برای به جای آوردن حج تمتع به عربستان سعودی رفته‌اند.

kabe-arabestan-funnos.com(1) kabe-arabestan-funnos.com(2) kabe-arabestan-funnos.com(3) kabe-arabestan-funnos.com(4) kabe-arabestan-funnos.com(5) kabe-arabestan-funnos.com(6) kabe-arabestan-funnos.com(7) kabe-arabestan-funnos.com(8) kabe-arabestan-funnos.com(9) kabe-arabestan-funnos.com(10) kabe-arabestan-funnos.com(11) kabe-arabestan-funnos.com(12) kabe-arabestan-funnos.com(13) kabe-arabestan-funnos.com(14) kabe-arabestan-funnos.com(15) kabe-arabestan-funnos.com(16) kabe-arabestan-funnos.com(17) kabe-arabestan-funnos.com(18) kabe-arabestan-funnos.com(19) kabe-arabestan-funnos.com(20) kabe-arabestan-funnos.com(21) kabe-arabestan-funnos.com(22) kabe-arabestan-funnos.com(23) kabe-arabestan-funnos.com(24)

نظرات کاربران (0)

شما باید وارد شوید تا قادر به ارسال دیدگاه باشید.