از زمان شکل گیری ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا، پیشروی های داعش بیشتر شده است. جنگنده های آمریکایی اغلب بر نابودی تأسیسات زیربنایی سوریه تمرکز کرده اند تا نابودی تروریست های داعش!

تروریست های داعش با وجود حملات نمایشی آمریکایی ها روز گذشته موفق شدند شرق کوبانی را تصرف کنند و امروز وارد بخش هایی از این شهر شوند. طبق برخی گزارش ها درگیری های داعش و پیش مرگه ها به نزاع خیابانی و تن به تن در داخل کوبانی تبدیل شده است.

از زمانی که ائتلاف ضدداعش به رهبری آمریکا شکل گرفت نه تنها داعش نابود نشد بلکه پیشروی آن ها گسترده تر هم شده است.

آمریکا در یک ماه گذشته به جای حمله به مواضع تروریست های داعش، اغلب بر نابودی تأسیسات زیربنایی سوریه تمرکز کرده بود و تنها حملاتی موضعی، محدود و نمایشی بر علیه داعش انجام داد.

نقشه بی بی سی از نزاع کوبانی

سایت انگلیسی بی بی سی فارسی (BBCPERSIAN) نوشته است:

بنا به گزارش ها پیکارجویان گروه موسوم به دولت اسلامی [تروریست هاس داعش] وارد شهر مهم کوبانی در سوریه در کنار مرز ترکیه شده اند و درگیر زد و خوردهای خیابانی با مدافعان کرد این شهر هستند.

پیکارجویان [تروریست های] این گروه از طرف شرقی وارد شدند و پرچم سیاه گروه را روی ساختمان ها و نقاط مرتفع به اهتزار درآوردند. شرق کوبانی در روزهای اخیر محل شدیدترین درگیری‌ها بوده است.

گفته می شود که صدها غیرنظامی درحال گریز از مرز به داخل ترکیه هستند.

با اشغال کوبانی گروه داعش کنترل باریکه بلندی در کنار مرز ترکیه را به دست خواهد آورد.

[jwplayer mediaid=”16403″]

ویدئو1/ نبرد سخت کردها و تروریست ها

پیشتر یکی از مقام‌های کرد شهر کوبانی در شمال سوریه اذعان کرد که این شهر در معرض “خطر جدی سقوط” به دست شبه‌نظامیان گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) است.

ادریس نسان به بی‌بی‌سی گفت که نیروهای داعش کنترل یک تپه استراتژیک بر فراز شهر را به دست گرفته‌اند و اکنون آتش‌بار آنها تمام نقاط شهر را در بر می‌گیرد.

آسیه عبدالله یک سیاستمدار ارشد کرد که از رهبران حزب اتحادیه دموکراتیک کردستان است و در کوبانی به سر می برد به بی بی سی گفت که درگیری ها در سه محله در جریان است.

او گفت:‌ “الان نبرد در خیابان های کوبانی جریان دارد. هنوز هزاران غیرنظامی در شهر هستند و داعش از سلاح های سنگین استفاده می کند. اگر الان جلوی آنها گرفته نشود، قتل عام وسیعی روی خواهد داد.”

او اضافه کرد:‌ “آنها ما را تقریبا از همه طرف با تانک محاصره کرده اند. آنها با سلاح های سنگین شهر را گلوله باران کرده اند. جنگجویان کرد تا جایی که بتوانند با سلاح های محدودی که دارند مقاومت می کنند.”

تانک های ترکیه نظاره گر سقوط کوبانی

مصطفی بالی یک سخنگوی کردها در کوبانی به خبرگزاری فرانسه گفت که به همه غیرنظامیان دستور تخلیه داده شده و دو هزار غیرنظامی روز دوشنبه آنجا را تخلیه کردند.

پیشتر فرماندهی مرکزی آمریکا تایید کرد که حملات هوایی تازه ای توسط نیروهای تحت فرماندهی آمریکا انجام شده که “دو موضع داعش را در جنوب شهر منهدم کرده”، اما خانم عبدالله گفت که حملات در این ناحیه “بی اثر” بوده است.

او گفت:‌ “آنها سلاح های سنگین و تانک دارند، برای همین است که مقاومت ما محدود است و حملات هوایی بیشتری لازم است.”

آسیه عبدالله گفت: “باقی جهان در مورد این قتل عام قریب الوقوع سکوت کرده است.”

0,,17972443_303,00

آوارگان کوبانی در ترکیه

در سایر تحولات در روز دوشنبه:‌

گروه دیده بان حقوق بشر سوریه می گوید حداقل ۳۰ جنگجوی کرد در دو حمله در شهر حسکه در شمال شرقی سوریه کشته شدند.

ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو قول داد از ترکیه که عضو ناتو است حفاظت شود:‌ “ترکیه باید بداند که اگر جنگ به این کشور سرایت کند، اگر هر حمله ای در نتیجه خشونت جاری در سوریه به ترکیه صورت گیرد، ناتو حضور خواهد داشت.”

فیلیپ هاموند وزیر خارجه بریتانیا با ایاد علاوی معاون رئیس جمهور عراق دیدار کرد و قول داد که “از همه ابزارهای موجود برای شکست داعش استفاده خواهد شد.”

پروار علی محمد یک مترجم در شهر به خبرگزاری رویترز گفت:‌ “ما صدای درگیری های خیابانی را می شنویم. بیش از دو هزار نفر از جمله زنان و کودکان درحال تخلیه هستند. پلیس ترکیه درحال بررسی بار ماست.”

پال آدامز خبرنگار بی بی سی در نزدیکی مرز می گوید که در تمام روز درگیری جریان داشته و دود از ساختمان ها بلند شده است و صدای انفجار از آنجا به گوش می رسد.

به گفته او مدافعان کرد شهر می گویند که با اشتیاق می جنگند اما به نظر می رسد این شروع روند سقوط کوبانی باشد.

[jwplayer mediaid=”16404″]

ویدئو2/ گزارش خبرنگار بی بی سی: امید است کردها در نبرد خیابانی پیروز شوند

خبرنگار بی بی سی شاهد تعداد زیادی آمبولانس در ترکیه بوده که برای برداشتن زخمی ها به مرز می روند. بسیاری از زخمی ها در بیمارستان های نزدیک مرز مداوا می شوند.

ترکیه هفته پیش قول داد مانع سقوط کوبانی شود و پارلمان این کشور مجوز عملیات نظامی علیه داعش را صادر کرد.

اما به نظر می رسد که این کشور اقدامی برای جلوگیری از پیشروی داعش صورت نداده باشد.

خبرنگاران می گویند ترکیه مایل نیست به نیروهای کرد این شهر کمک کند چون آنها متحد پ ک ک هستند که ترکیه آن را یک گروه تروریستی می شناسد.

پرچم داعش

سایت رادیو فردا (RADIOFARDA) نیز نوشته است:

خبرگزاری رویترز روز دوشنبه ۱۴ مهر از افراشته شدن پرچم گروه حکومت اسلامی [تروریست های داعش] در حومه شرقی شهر کوبانی در شمال سوریه خبر داد.

این خبرگزاری به نقل از رسانه‌های ترکیه خبر داد که هم‌اینک در منطقه‌ای از شهر که طی چند روز اخیر صحنه شدیدترین نبردها بوده پرچم داعش بر روی یک ساختمان چهارطبقه نصب شده به طوری که از مرز ترکیه نیز دیده می‌شود.

یکی از خبرنگاران حاضر در منطقه به خبرگزاری رویترز گفته‌است که محل برافراشته شدن این پرچم در داخل شهر نیست و در حومه شرقی شهر است و درگیری‌های شدید در کوبانی هم‌چنان ادامه دارد.

نیروهای حکومت اسلامی [تروریست های داعش] از چند هفته پیش حملات خود را به این شهر کردنشین و روستاهای اطراف آن در نزدیکی مرز با ترکیه آغاز کرده‌اند که این تهاجم باعث فرار شمار زیادی از مردم این منطقه به ترکیه شده‌است.

کوبانی در روزهای اخیر با بمباران و گلوله‌باران شدید از سوی داعش مواجه بوده‌است.

تعدادی از مردم کوبانی در حال حرکت به سمت ترکیه

روز دوشنبه هم‌چنین گروه ناظر بر حقوق بشر سوريه از حمله انتحاری يک زن کرد به نيروهای گروه حکومت اسلامی در اطراف کوبانی و کشتن ۱۰ نفر از آنها خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، رامی عبدالرحمان، رئيس گروه ناظر بر حقوق بشر سوريه که در لندن مستقر است، گفته که اين زن کرد، روز يکشنبه، خود را در ميان نيروهای حکومت اسلامی در اطراف شهر کوبانی، منفجر کرده است.

در روزهای اخير، هواپيماهای غربی و عربی، چند بار مواضع حکومت اسلامی [داعش] در اطراف کوبانی را بمباران کرده‌اند اما خبرگزاری رويترز می‌گويد که اين حملات، عملا جلوی پيشروی حکومت اسلامی در اطراف اين شهر را نگرفته است.

عصمت الشيخ، فرمانده نيروهای کرد در کوبانی به رويترز گفته که داعش مرکز شهر را با خمپاره بمباران می‌کند اما چريک‌های کرد تنها به سلاح سبک مجهز‌ند.

او تاکيد کرده که نيروهای کرد تا هنگامی که زنده‌اند اجازه ورود نيروهای حکومت اسلامی [تروریست های داعش] به داخل کوبانی را نمی‌دهند.

چريک‌های زن و مرد کرد در درون و اطراف کوبانی از اين شهر دفاع می‌کنند هرچند داعش در هفته‌های اخير روز به روز بيشتر به اين شهر نزديک شده است.

اما گروه ناظر بر حقوق بشر سوريه و منابع کردی از دفع حمله شديد نيروهای حکومت اسلامی توسط چريک‌های کرد در روز يکشنبه خبر داده‌اند.

بر اساس گزارش گروه ناظر بر حقوق بشر سوريه، دست‌کم ۴۵ نفر از نيروهای دو طرف، از جمله ۱۰ نفری که در حمله انتحاری جان باختند، در جريان اين درگيری‌ها کشته شده‌اند.

نظرات کاربران (0)

شما باید وارد شوید تا قادر به ارسال دیدگاه باشید.