حجاب

۴ نوع حجاب که در قرآن به آن اشاره شده است

حجاب در لغت به معنای پرده و پوشش آمده است.در این مطلب از بخش دینی ومذهبی مجله اینترنتی فانوس به بررسی انواع حجاب در دین اسلام می پردازیم.با ما همراه باشید.

_______________فانوس_______________

انواع حجاب در دین اسلام

حــجاب در لغـت به معنــای پرده و پوشش آمـده اســت. استـعـمـال این کلمــه، بیـشــ‎ـــتـــر به معنــای چیزی است که مانـع از رویت شود و از همـین روست که قرآن در جایی عبــارت «من وراء حجاب: از پس پوششی» (شوری: ۵۱) میـــ‌ـــآورد که کنـایـه از غیـــب و جایی اســت که قابـــل رویت نیـــسـت. در ادامـــه این مطــلـــب را به نقـل از سایت تســنـــیـم میـ‌ـــخوانـیــم.

در قرآن به کدام وجه حجاب اشاره شده است؟

واژه حجاب، به طور مطلـــق به معـنای پوشش و به طور عَلـَـم (مشـهور شده) برای رعـایت امر خداوند در خصوص پوشش زن و مرد نامـــحـــرم در قبـال یکدیگـــر است.

ایـن کلـــمــه از آن جهــت مفـــهوم پوشش می‎ دهد که پرده، وسیـــلهـــ‎ی پوشش اســـت، ولی هر پوششـی حجــاب نیســت؛ بلکـــه آن پوششی حجاب نامـیده میـ‎ـــشود که از طریـــق پشـــت پرده واقع شدن صورت ‎گـیــرد.

حجاب، به معنــای پوشش اســـلــامی بانوان، دارای دو بُـــعد ایجـابـــی و سلـبی اســت. بُـــعــد ایـــجابــی آن، وجوب پوشش بدن و بُــعــد سلبـی آن، حرام بودن خودنمایی به نامــحـرم اســـت؛ و ایـــن دو بُـعد بایــد در کنــار یکدیـــگر باشد تا حجاب اســلـــامـی محـقـق شود؛ گاهی ممــکـــن اســت بُــعد اول باشد، ولی بُـــعـد دوم نباشد، در ایـن صورت نمـــی‎توان گفـت که حجـاب اسـلامی محقــق شده اســـت.

اهمیت حجـاب در آن جا اوج می‌گیرد که اولاً حجاب را مختص بانوان ندانیم، و ثانیاً در چند بخش تقسیم کنیم: 

۱. حـجاب و عفاف در پوشش: این همان چیزی است که توده مردم از آن مطلع هستند و بسیاری از بانوان متدیّن بر آن تاکید دارند. (نساء: ۵۹)

۲. حجـاب و عفاف در گفتار: طرز سخن گفتن با نامحرم (چه سخن گفتن زن با مرد و چه بالعکس)، طوری که موجب عشوه، شوخی و سخنان زننده نباشد. (احزاب: ۳۲)

۳. حجـاب در رفتار: همانطور که بر زن و مرد، پوششی از جانب خداوند واجب گردیده است، همانطور نیز، حفظ چشم از هر نگاهی بر مرد و زن مومن واجب گردیده است. (نور: ۳۱)

۴. حجـاب در پندار: طوری که انسان خود را در افکار پلید و کثیف، غرق نگرداند و همیشه با توکل بر خدا، خود را از افکار سخیف، دور کند. (آل عمران: ۸)

انواع مختلف حجاب و پوشش در دین مبین اسلام

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (0)

شما باید وارد شوید تا قادر به ارسال دیدگاه باشید.