در گوش کودکان قطره نریزید

به گفته متخصصان، قطره گوش نه تنها در زمینه درمان عفونت گوش کمک کننده نخواهد بود، بلکه موجب بدتر شدن وضعیت بیمار می شود.

هرگز در گوش کودکان قطره نریزید

عفونت گـــوش یکی از شایع ترین عفونت هایی است که در دوران شیر خوارگی بروز می کند و علل میکروبی (عفونی) و غیر میکروبی دارد.

عفونت گوش میانی اگرچه در افراد مختلف کم و بیش دیده می شود، اما کودکان بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند که گاهی به پارگی پرده گوش آنان منجر می شود.

یک متخصص گـــوش و حلق و بینی گفت :در قسمت گوش میانی لوله ای به نام شیپور استاش وجود دارد که رابط بین گــوش میانی و عقب بینی(حلق) است، گــوش میانی از یک طرف به پرده گوش می رسد واز طرف دیگر از طریق شیپور استاش به حلق راه پیدا می کند، بهترین حالت برای پرده گوش این است که هوای اطراف آن متعادل باشد که حفظ این تعادل در زمان باز و بسته شدن لوله استاش هنگام جویدن، قورت دادن آب دهان صورت می گیرد.

چنانچه هر عاملی بر لوله ذکر شده فشار وارد کند و مانع فعالیت و عملکرد صحیح شیپور استاش شود، همچنین تجمع هر نوع مایع و ترشحاتی در پشت پرده گـوش در صورت ادامه دار بودن، موجب عفونت در گوش میانی خواهد شد که اگر درمان نشود، به پرده گـــوش فشار وارد خواهد کرد و در نهایت موجب پاره شدن آن می شود.

این متخصص گوش و حــلق و بینی گفت:در سنین کمتر از دو سال به ویژه در نوزادان که مسیر گوش میانی در آن ها، کوتاه تر و مستقیم تر از افراد بزرگسال است، امکان عفونت با ورود مایعاتی مانند شیر و یا ترشحات دیگر به گوش میانی زیادتر است، به همین دلیل هم عفونت در این سنین بیشتر مشاهده می شود.

برای جلوگیری از ورود شیر به گـــوش میانی و در نهایت ایجاد عفونت گــوش در کودکان شیرخوار لازم است، ضمن شیر دادن به کودک، چه از طریق شیشه چه از طریق شیرمادر، کودک در یک وضعیت خاص نیمه نشسته و صاف قرار گیرد تا از امکان انتقال ترشح شیر به گوش میانی در وی جلوگیری شود، ضمن اینکه امکان ابتلا به عفونت در کودکانی که به وسیله شیر مادر تغذیه می شوند، به دلیل بالا بودن سیستم ایمنی شان نسبت به سایر کودکان، به ویژه در شش ماه اول بسیار کمتر است.

وی با بیان این که یکی از علائم ایجاد عفونت در گـــوش کودکان درد و بی قراری است، عنوان کرد:در این کودکان در صورت عدم درمان گاهی فشار عفونت به پرده گوش منجر به سوراخ شدن پرده و خروج عفونت از آن می شود که در این حالت درد کودک تسکین می یابد.
به گفته این متخصص گـوش و حلق و بینی پرده پاره شده گوش کودک در صورتی که عفونت آن به وسیله آنتی بیوتیک از بین برود در عرض دو هفته سریعا ترمیم خواهد یافت، حتی در بسیاری از موارد خود به خود نیز ترمیم می شود، اما نکته مهم در این موارد استفاده نکردن از قطره گــوش است که نه تنها در این زمینه کمک کننده نخواهد بود، بلکه موجب بدتر شدن وضعیت بیمار می شود.

گوش

عفونت گوش در کودکان

اگرچه عفونت گـوش با تجویز آنتــی بیوتیـــک درمان می شود، امـا علت اصلی ایجـاد عفونت بایــد مشــخص و مرتـفـع شود، بنــابراین لازم اســـت بعـــد از تجویز آنـتی بیوتیک برای درمـــان ، علـــت ایجاد عفونت توسط پزشک بررسی و مرتفع شود.

وی اظهـار داشت:ازجـــمله عوامل دیـــگـــر که موجب عفونت گـــوش میــانـــی در کودکان می شود، عفونت های دســـتگـاه تنفــسـی فوقانـی و سرمــاخوردگی های مکــرر است، که به دلـــیل ضعــیف بودن سیســتم ایـــمـنـــی نوزادان و اطفال قبل از دبســتان به وجود می آیـــد.

ایــن متخـصـص گــوش و حلـق و بیـــنی افـــزود:از دیــگـر دلـــایـل عفونت گـــوش میـانی که موجب اخـتـــلــال در عمـــلکـرد شیپور اســـتـاش می شود، وجود لوزه سوم یا ایــجاد آلـرژی در کودکـان است که در مبـتــلایــان به آلــرژی تورم مخـاط بیـنی و دســتگاه تنـفـسی فوقانـــی دیـده می شود و امکان ایجــاد عفونت گوش میــانــی را در اطـــفال ایـجـاد خواهـــد کرد.
اگــر چه لوزه سوم که تا حدود چهــار سالگـــی رشـــد کرده اسـت، پس از آن تا 10 تا 12 سالــگــی شروع به پس رفـت می کنـد، امــا در صورتــی که این اتــفـاق نیفـــتـــد و لوزه سوم باعـث فشــار روی شیپور استـــاش و ایجـــاد اختلال در آن شود، این افـــراد علـاوه بر آن که مستــعــد عفونت گـــوش می شوند، با مشـکــلـات تنفــســی دیگری هم روبرو خواهـــنـــد شد که در این صورت لازم اســت لوزه سوم آنــان بایـــد برداشــته شود.

وی همچنـین گفت:در بزرگســالـــان نیـز پاره شدن پرده گـــوش تا 80 درصـد قابـل ترمـیم اســـت در صورتـــی که اگر عامـل عفونت باشـــد، درمـــان شود و حتــی در تروما یا سیـــلــی خوردن که ضربه وارد آمده، موجب پاره شدن پرده گوش می شود نیز در صورتـی که از قطــره گـــوش استــفـــاده نشود امـــکـــان ترمیـــم وجود خواهد داشت.

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (0)

شما باید وارد شوید تا قادر به ارسال دیدگاه باشید.