دلیل علمی غسل جنابت بعد از رابطه جنسی

غسل جنابت باید از رابطه جنسی انجام شود و این غسل هم برای روح و هم برای جسم بسیار خوب می باشد در این بخش دلیل های علمی غسل جنابت را مورد مطالعه قرار خواهیم داد مایع منی وقتی از آلت تناسلی زن و مرد خارج می شود بدنشان نجس می شود و باید پاک شوند تا بدنشان از هر لحاظ آرام و پاک شود در ادامه جزئیات بیشتر دلیل علمی غسل جنابت بعد از رابطه جنسی را در سایت فانوس خواهید دید با ما همراه باشید.

 

سوالاتی درباره احکام اسلامی برای هر کسی ممکن است پیش بیاید که دلیل و فلسفه این احکام چیست؟

بسیاری دشمنان اسلام از همین احکام سوءاستفادهکرده و از آن برای تمسخر و تبلیغ ضد اسلامی استفاده میکنند چرا که علت این امر را مردم نمیدانند و تبلیغ علیه این احکام شک و شبهه های زیادی به وجود می اورد.یکی از دستورات و احکام اسلامی این است که بعد ازبرقراری رابطه جنسی باید غسل کنیم و شاید شما علت این حکم را ندانید.

 

برای ما سوال پیش می آید که چرا وقتی در رابطه جنسی فقط یک عضو از بدن به نجاست آوده میشود باید همه اعضای بدن را شست و غسل جنابت به جا آورد؟ علت این امر چه میباشد؟

جالب است بدانید که علت این امر را دانشمندان از نظر علمی نیز کشف کرده اند!

علت غسل جنابت بعد از رابطه جنسی

پاسخ این است که خارج شدن منی از انسان یک عمل موضعی نیست (مانند بول و سایر زواید) به دلیل اینکه اثر آن در تمام بدن آشکار می‌‌گردد و
تمام سلول‌های بدن به دنبال خروج آن در یک حالت سستی مخصوص فرو می‌روند و این خود نشانه تأثیر آن روی تمام اجزاء بدن است.

 

علت غسل جنابت از نظر علمی

طبق تحقیقات دانشمندان در بدن انسان دو سلسله اعصاب نباتی وجود دارد که تمام فعالیت‌های بدن را کنترل می‌کند (اعصاب سمپاتیک) و (اعصاب پاراسمپاتیک) این دو رشته اعصاب در سراسر بدن انسان و در اطراف تمام دستگاه‌ها و جهازات داخلی و خارجی گسترده‌اند.

 

وظیفه اعصاب سمپاتیک (تند کردن) و به فعالیت واداشتن دستگاه‌های مختلف بدن است و وظیفه اعصاب (پاراسمپاتیک) (کند کردن) فعالیت آنهاست و از تعادل فعالیت این دو دسته اعصاب نباتی دستگاه‌های بدن به طور متعادل کار می‌‌کند.

 

گاهی جریان‌هایی در بدن رخ می‌دهد که این تعادل را به هم می‌زند،‌ از جمله این جریانها مسأله (ارگاسم = اوج لذّت جنسی) است که معمولاً مقارن خروج منی صورت می‌گیرد. در این موقع سلسله اعصاب پاراسمپاتیک بر اعصاب سمپاتیک پیشی می‌‌گیرد و تعادل به شکل منفی به هم می‌خورد.

 

علت غسل جنابت از نظر علمی

این موضوع نیز ثابت شده است که از جمله اموری که می‌تواند اعصاب سمپاتیک را بکار وادارد و تعادل از دست رفته را تأمین کند تماس آب با بدن است و از آن جا که تأثیر (ارگاسم) روی تمام اعضای بدن به طور محسوس دیده می‌شود و تعادل این دو دسته اعصاب در سراسر بدن به هم می‌خورد دستور داده شده است که پس از رابطه جنسی یا خروج منی تمام بدن با آب شسته شود و در پرتو اثر حیات بخش آن تعادل کامل در میان آن دو دسته اعصاب در سراسربدن برقرار گردد.

 

(و اینکه می‌بینیم در خبری از امام علی بن موسی الرضا ـ علیه السّلام ـ نقل شده که فرمودند: ان الجنابه خارجه من کل جسده فلذلک وجب علیه تطهیر جسده کله» «جنابت از تمام بدن بیرون می‌آید و لذا باید تمام بدن را شست» (وسائل الشیعه، ج ۱، ص ۴۶۶) گویا اشاره به همین موضوع است.)

 

علت غسل جنابت بعد از رابطه جنسی

البته فایده غسل منحصر به این نیست بلکه غسل کردن علاوه بر این یک نوع عبادت و پرستش نیز می‌باشد که اثرات اخلاقی آن قابل انکار نیست و به همین دلیل اگر بدن را بدون نیّت و قصد قربت بشوییم غسل صحیح نیست.در حقیقت به هنگام خروج منی یا رابطه جنسی روح متأثر می‌شود و هم جسم. روح به سوی شهوات مادی کشیده می‌شود و جسم به سوی سستی و رکود.

 

علت غسل جنابت

غسل جنابت که هم شستشوی جسم است و هم به علت اینکه به قصد قربت انجام می‌یابد شستشوی جان است، اثر دوگانه‌ای روی جسم و روح می‌‌گذارد تا روح را به سوی خدا و معنویت سوق ‌دهد و جسم را به سوی پاکی و نشاط و فعالیت.

 

از همه اینها گذشته وجوب غسل جنابت یک الزام اسلامی برای پاک نگه داشتن بدن و رعایت بهداشت در طول زندگی است زیرا بسیارند کسانی که از نظافت خود غافل می‌شوند ولی این حکم اسلامی آنها را وادار می‌کند که در فواصل مختلفی خود را شستشو دهند و بدن را پاک نگاهدارند این موضوع اختصاصی به مردم اعصار گذشته ندارد در عصر و زمان ما نیز بسیارند کسانی که به علل مختلفی از نظافت و بهداشت بدن غافلند. (البته این حکم به صورت یک قانون کلی و عمومی است حتی کسی را که تازه بدن خود را شسته، شامل می‌شود).

 

مجموعه جهات سه گانه فوق روشن می‌سازد که چرا باید به هنگام خروج منی (در خواب یا بیداری) و همچنین رابطه جنسی (اگر چه منی خارج نشود) غسل کرد و تمام بدن را شست.

 

علت غسل جنابت
آموزش غسل جنابت

علت غسل جنابت را به دو صورت می‌توان انجام داد:

اول: ترتیبی
دوم: ارتماسی
در غسل ارتماسی باید بدن پاک باشد ولی در غسل ترتیبی
پاک بودن تمام بدن لازم نیست و اگر تمام بدن نجس باشد
و هر قسمتی را پیش از غسل دادن آن قسمت آب بکشد کافی است.
غسل ترتیبی

 

در غسل ترتیبی باید به نیت غسل، نخست سر و گردن، و سپس نیمهٔ راست بدن از گردن تا کف پا و دست راست و بعد نیمهٔ چپ بدن از گردن تا کف پا و دست چپ را بشوید.

 

غسل ارتماسی

در غسل ارتماسی باید آب در یک لحظه، تمام بدن را بگیرد.
پس اگر به نیت غسل ارتماسی در آب فراوانی مانند استخر فرو رود.

 

دلیل علمی غسل جنابت بعد از رابطه جنسی

نظرات کاربران (0)

شما باید وارد شوید تا قادر به ارسال دیدگاه باشید.