پرتغال سد بزرگی به نام فرانسه را برای رسیدن به قهرمانی یورو ۲۰۱۶ پیش روی خود می بیند اما شکست آبی ها کاری غیرممکن نیست.

فرانسوی ها در رویای کسب سومین قهرمانی خود در جام ملت های اروپا به سر می برند و برای رسیدن به این مهم، باید حریفی سرسخت چون پرتغال را از پیش رو بردارند.

مجله ورزشی فانوس ، پرتغالی ها برای دومین بار به فینال یورو راه پیدا کرده اند و باید یکشنبه شب در برابر میزبان مسابقات یعنی تیم ملی فرانسه صف آرایی کنند. تنها یک بازی تا تحقق رویای کریستیانو رونالدو و یارانش باقی مانده است اما یک بازی بسیار سخت و طاقت فرسا.

شاگردان دیدیه دشان اعتماد به نفس بسیار بالایی دارند و پس از شکست ۵-۲ ایسلند و پیروزی ۲-۰ برابر مدافع عنوان قهرمانی جهان، آلمان، اکنون تنها برای بالا بردن جام در ورزشگاه استادو فرانس حاضر می شوند. آنتوان گریزمان ستاره فرانسوی هاست و گلزن ترین بازیکن تورنمنت هم به شمار می رود. او یکی از بهترین عملکردها را در بین حاضران یورو ۲۰۱۶ داشته است و در کنار دیگر ستارگان فرانسه می تواند پرتغال را با چالشی بزرگ برای بسته نگه داشتن دروازه اش روبرو کند.

بنابراین پرتغالی ها اگر می خواهند برابر فرانسه خاطره تلخ شکست مقابل یونان تکرار نشود باید با احتیاط به میدان بروند و یک بازی عملگرایانه ارائه دهند و بپیذیرد که نمی توان برابر فرانسه توپ و میدان را در اختیار داشت و باید بیشتر به فکر محدود کردن سیستم هجومی تیم دشام باشند.

ریسک بازی دادن په په

مدافع وسط رئال، نقشی کلیدی در رسیدن پرتغال به فینال رقابت ها داشته است. پپه بازی برابر ولز را به دلیل مصدومیت از دست داد اما سرمربی پرتغال باید برابر فرانسه ریسک مصدومیت دوباره این بازیکن را به جان بخرد و پپه را به بازی بگیرد. این مدافع مستحکمترین دفاع ترکیب پرتغال است و قطعا نبودنش در بازی فینال می تواند برای سلسائو گران تمام شود.

کنترل ژیرو

در سیستم تیم دشان، اهمیت خاصی به بازی فیزیکی اولیویه ژیرو در نوک خط حمله داده می شود و نادیده گرفتن این مهاجم می تواند برای پرتغالی ها گران تمام شود. اگر پرتغال بتواند ۹۰ دقیقه مهاجم آرسنال را کنترل کند، قطعا خیلی از فشار بازی هجومی فرانسه در فینال کاسته خواهد شد.

در بازی برابر آلمان، ژیرو در اغلب صحنه ها توسط یک مدافع کنترل می شد و اجازه حرکت و خودنمایی به این بازیکن داده نمی شد. بطوریکه این فشار زیاد باعث شده بود در اغلب مواقع ژیرو توپ را لو دهد یا نتواند در خط حمله برای خود و دیگر فرانسوی ها موقعیت سازی کند.

جلوگیری از شوت های پایت

پایت یکی از خوب های فرانسه در این تورنومنت بوده و نظر خیلی ها را بخاطر حرکات انفجاری اش جلب کرده است .البته در بازی برابر ایسلند ثابت شد که می توان بازی دیمیتری پایت را با همکاری یک هافبک مدافع و یک مدافع کناری خنثی کرد و اجازه خودنمایی به این بازیکن نداد.

بازیکن وستهام یک گل زیبا با آمدن با نفوذ از کناره ها به پشت محوطه جریمه و یک شوت محکم به ثمر رساند و در آلمان هم نزدیک بود همین حرکت را تکرار کند. پرتغالی ها باید مواظب حرکت های این بازیکن باشند و اجازه ندهند که پایه برای خود ایجاد موقعیت کند و با پای راست در شرایط شوتزنی قرار بگیرد.

گریزمان نبض حملات فرانسه

چه در ضدحملات و چه در استفاده از فرصت های هر چند اندک، آنتوان گریزمان بسیار خوب عمل کرده و در واقع پرتغالی ها بیش از هر بازیکن دیگر باید به فکر کنترل حرکتهای مهاجم اتلتیکو مادرید باشند.

ویلیام کاروالیو باید حواسش باشد که هیچگونه فضایی در اختیار گریزمان قرار نگیرد چرا که گریزمان از هر روزنه ای می تواند تیمش را به گل برساند. پرتغالی ها باید احترام که گریزمان شایستگی را دارد به او بگذارد و چهار چشمی مواظبش باشند. حتی اگر لازم است ۲ بازیکن را مامور کنترل او در خط میانی و خط حمله کنند.

پاتریس اورا، پاشنه آشیل آبی ها

پاتریس اورا عملکرد خوبی در این تورنومنت نداشته و همچنین یکی از بازیکنانی بوده که بیشترین کارت زرد را از طرف داوران دریافت کرده است. مدافع کناری یوونتوس در بازی برابر رومانی نشان داد که چقدر راحت می تواند جا بماند و با چاشنی سرعت و تکنیک کاملا می توان وی را از بازی خارج کرد.

اورا دیگر آن بازیکن آماده سالهای جوانی اش نیست و در شرایطی که دیمیتری پایه هم تمایل چندانی برای برگشت به عقب و کمک به او در جناح چپ ندارد، پرتغالی ها می توانند در نبردهای تن به تن با فشار به این بازیکن، برای خود خلق موقعیت کنند. بعید نیست که ریکاردو کوارشما از هم اکنون به فکر این باشد که چطور اورا پشت سر بگذارد و پرتغال را پیش بیاندازد.

آما فرانسه

مجله ورزشی فانوس ، فرانسه در یورو ۸۴ و ۲۰۰۰ توانسته عنوان قهرمانی را کسب کند و امشب در خانه میزبان پرتغال در بازی فینال است. خروس ها این امید را دارند تا با شکست رونالدو و یارانش، تاج قهرمانی را برای سومین بار بر سر بگذارند.

اما چرا باید به قهرمانی فرانسه بیش از پرتغال امید داشت؟ خروس ها چه برتری خاصی بر پرتغالی ها دارند؟ در زیر به ۵ نکته امیدوارکننده برای قهرمانی فرانسه اشاره می کنیم:

بازی در خانه: فرانسوی ها عادت دارند که به وقت میزبانی تورنمنتی بزرگ، در نهایت به قهرمانی دست یابند. در یورو ۸۴ و جام جهانی ۹۸، فرانسوی ها میزبان بودند و در نهایت قهرمان نیز شدند. آنها سال ۸۴ با شکست ۲-۰ اسپانیا و سال ۹۸ با شکست ۳-۰ برزیل قهرمان شدند. فاکتور بازی در خانه چیزی نیست که فرانسوی ها به سادگی از آن گذر کنند. پرتغال امشب کار سختی در استادوفرانس خواهد داشت.

یک گریزمان آماده: فرانسه بهترین بازیکن و گلزن یورو را در اختیار دارد. ستاره اتلتیکو در ابتدا کمی مشکل داشت اما وقتی سیستم فرانسه به ۱-۳-۲-۴ تغییر پیدا کرد، او نیز رها شد و توانست توانایی هایش را بهتر نشان دهد. گریزمان حالا در تیم ملی کشورش همان پستی را دارد که در اتلتیکو مادرید دارد. او تاکنون ۶ گل در یورو به ثمر رسانده و به خصوص دو گلش به آلمان در نیمه نهایی، نقش موثری در رسیدن فرانسه به فینال داشته است. خط دفاعی پرتغال باید سخت مراقب گریزمان سرحال و تند و تیز باشد.

مدیریت سنجیده دشان: دیدیه دشان، مربی فرانسه، در ابتدا مورد انتقاد کارشناسان قرار داشت اما او توانست به خوبی این فشارها را مدیریت کرده و با تصمیمات درست، فرانسه را به فینال برساند. تصمیم او مبنی بر تغییر تاکتیک به ۱-۳-۲-۴ باعث شد تا بازیکنانی چون پوگبا و گریزمان به حداکثر توانایی های فردی خود دست یابند.

او به این دو ستاره در دور گروهی به اندازه کافی استراحت داد تا هر دو در مراحل حساس حذفی، آماده و قبراق باشند. جایگزینی اومتیتی و سیسوکو به جای رامی و کانته نیز به خوبی جواب داده است. دشان در نشست های خبری نیز توانسته مدیریت خوبی به خرج دهد و به سوالات حتی پرتنش نیز هوشمندانه و با آرامش پاسخ داد.

خط حمله مقتدر: فرانسه هجومی ترین تیم جام بوده و با زدن ۱۳ گل در ۶ بازی، از حیث گلزنی نیز برتر از هر تیم دیگری نشان داده است. با گریزمان، پایت و ژیرو در حمله، فرانسوی ها برای رسیدن به گل نیاز به خلق موقعیت های زیادی ندارند چرا که این سه بازیکن می توانند از کوچکترین موقعیتی یک گل بسازند. در فینال ها داشتن چنین خط حمله مقتدری بسیار اهمیت دارد و فرانسه از چنین موهبتی برخوردار است.

برتری مطلق بر پرتغال: فرانسه در ۱۰ بازی اخیرش برابر پرتغال به برتری رسیده و پرتغالی ها از سال ۱۹۷۵ که توانستند فرانسه را ۲-۰ شکست دهند، دیگر رنگ پیروزی بر این تیم را ندیده اند. در سه بازی رسمی اخیر این دو تیم که هر سه در نیمه نهایی تورنمنت های بزرگی چون یورو و جام جهانی بوده نیز فرانسه به پیروزی رسیده است. در نیمه نهایی یورو ۸۴ و ۲۰۰۰ و نیز جام جهانی ۲۰۰۶٫ حال با توجه به حمایت حداکثری هواداران، فرانسه امید زیادی به پیروزی بر حریفی دارد که در ۴۱ سال اخیر همواره موفق به شکستش شده است.

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (0)

شما باید وارد شوید تا قادر به ارسال دیدگاه باشید.