مجله اینترنتی فانوس : «شَربَت‌ گُله» دختر مشهور افغان که به دلیل رنگ سبز چشمهای خود معروف شد توسط نیروهای امنیتی پاکستان بازداشت شد. 
«شَربَت‌ گُله» زن افغانی که به دلیل رنگ سبز و زیبایی خیره کننده چشمهای خود معروف شد از سوی نیروهای اداره فدرال تحقیقات پاکستان در شهر «پیشاور» بازداشت شد.

jamnewsimage20210668
اداره تحقیقات فدرال پاکستان اعلام کرده است که شربت‌گل را به اتهام داشتن مدارک جعلی دستگیر کرده‌اند.
این در حالی است که سال گذشته «نادرا» اداره توزیع کارت شناسایی پاکستان در پیشاور مدارک شناسایی پاکستانی برای شربت‌گل و دو پسرش صادر کرده بود.

چند ماه قبل مدارک شناسایی آنها از سوی اداره «نادرا» باطل اعلام شد و کارمندانی که در روند صدور مدارک شناسایی برای «شَربَت‌ گُله»  دخیل بودند نیز بازداشت شدند.

نیروهای اداره فدرل پاکستان با یورش به منزل شربت‌گل او را دستگیر کرده و با خود برده‌اند.
شَربَت‌ گُله (زاده ح. ۱۹۷۲ میلادی) زنی افغان از قوم پشتون‌ها است. گله در بمباران افغانستان توسط اتحاد شوروی، یتیم شد و در ۱۹۸۴ به اردوگاه پناهندگی ناصر باغ در پاکستان فرستاده شد. او مجبور شده بود از افغانستان به اردوگاه پناهندگی در پاکستان فرار کند و در این هنگام بود که روزنامه‌نگاری به نام استیو مک‌کری از او عکس انداخت. این عکس روی جلد شماره ژوئن ۱۹۸۵ مجله «نشنال جئوگرافی» ظاهر شد و گله را معروف کرد. شربت را تا سال ۲۰۰۲ به نام «دختر افغان» می‌شناختند تا این که بالاخره درسال ۲۰۰۲ به کمک تشخیص عنبیه شناسایی شد.

 

زمانی که عکاس نشنال جیوگرافی از شربت‌گل عکس گرفت او فقط ۱۲ سال داشت که سال ۲۰۰۲ میلادی با گذشت ۱۷ سال استیو مکری دوباره توانست او را بیابد و عکس وی را منتشر نماید.

نظرات کاربران (0)

شما باید وارد شوید تا قادر به ارسال دیدگاه باشید.