آموزش درست کردن تارت ریواس یکی از شیرینی های خوشمزه دنیا

آموزش درست کردن تارت ریواس یکی از شیرینی های خوشمزه دنیا

طرز تهیه تارت ریواس ،ریواس در فصل شکوفه ها، با نوید پخت انواع شیرینی ها و مرباهای خوشمزه دنیا می آید. چند وقت پیش اینجا از روش درست کردن نوشیدنی هایی با ریواس گفته بودیم. اما کیک ها و تارت هایی که می توان با این گیاه درست کرد هم به اندازه نوشیدنی اش ساده است.

مواد لازم برای تارت ریواس

حدود ۳۵۰ گرم ریواس تازه شسته (قطعه قطعه شده به اندازه ۳ تا ۴ سانتیمتر)
 یک بسته خمیر آماده شیرینی (مثلا یوفکا)
 یک پیمانه آب پرتقال تازه
  یک قاشق غذاخوری آب لیموی تازه
 نصف قاشق چای خوری یا بیشتر پوست لیمو و پرتقال رنده شده
 نصف پیمانه شکر ریز
 گلاب یا هل کوبیده (دلبخواه)

 آموزش درست کردن تارت ریواس یکی از شیرینی های خوشمزه دنیا

طرز تهیه تارت ریواس

در یک کاسه بزرگ، آب پرتقال و لیمو و شکر را مخلوط می کنیم. بعد ریواس ها را در این حمام خوشمزه رها می کنیم تا خیس بخورند. از ۱۰ دقیقه تا نیم ساعت زمان مناسبی برای غلت زدن ریواس ها در این مایع است که چندبار به بیشتر مخلوط شدنش با هم زدن آرام با قاشق، کمک می کنیم.
خمیر آماده را پهن کرده و از درازا آن را به چند مربع و مستطیل هم اندازه تقسیم می کنیم. (اگر دوست داریم فرم یا اندازه را تغییر دهیم، روی تخته کمی آرد می پاشیم و با وردنه خمیرهای بریده در هر شکل هندسی که ساخته ایم، صاف می کنیم و پشت ورویش را یک دست می کنیم.)
در سینی فر یک کاغذ مخصوص شیرینی پزی پهن می کنیم و این خمیرهای مرتب را کنار هم می چینیم. نباید به هم بچسبند چون در حرارت، پف می کنند.
می رویم سراغ حمام شهد و شکری که ریواس ها در آن در حال لذت بردن هستند؛ روی یک کاسه یا قابلمه، سبد یا الک می گذاریم مخلوط را در آن می ریزیم. وقتی آب ریواس ها در کاسه جمع شد، آب شیرین و ترش ریواس را جدا نگه می داریم چون هنوز با آن کار داریم.
برای هر برش خمیر حدود دو سه میلی متر مرز با لبه مربع یا مستطیل در نظر می گیریم. با چنگال این مرز را سوراخ می کنیم تا به عنوان مرز پف کند و جلوی بیرون رفتن ریواس ها را بگیرد. ساقه های مزه دار ریواس را روی هر برش قرار می دهیم. باید هر مستطیل یا مربع با این برش های روشن بهاری، پر شود. بعد می توانیم با انگشت، این لبه ها را به داخل شیرینی برگردانیم.
فر از قبل روی ۲۰۰ درجه سانتیگراد گرم شده است. سینی را در فر می گذاریم و تا ۲۰ دقیقه حواس مان به پختن تارت هاست. خمیر ممکن است هر لحظه زیادی بپزد یا بسوزد. وقتی خمیر طلایی و قهوه ای رنگ شد و پف کرد، سینی را بیرون می آوریم.
در فاصله ۲۰ دقیقه تا نیم ساعت پخت، می توانیم محلول مَلسی را که از ریواس ها مانده، روی شعله ملایم خوراک پزی بگذاریم و هل را اضافه کنیم. حدود یک ربع یا بیشتر، این مایع می جوشد و آن را هم می زنیم. وقتی آب بخار شد و شهد غلیظی ماند (دست کم یک چهارم پیمانه) گلاب را ریخته و مایع را از روی چراغ برداشته و می گذاریم کمی خنک شود.
بعد از آماده شدن تارت ها، از این مایع با برس روی ریواس ها می کشیم و پوست لیمو و پرتقال رندیده را رویشان می ریزیم.
نکته
روایت داریم که بهتر است ریواس ها تا ۵ دقیقه بجوشند. به این شکل که مایع آماده شده را روی شعله می گذاریم. به محض حل شدن شکر، ریواس ها را در ظرف جوشان ریخته و بعد از پنج دقیقه حرارت دیدن ملایم، زیرش را خاموش می کنیم. اینطوری ریواس ها روی خمیر در فر پخته و آماده تر هستند. ولی بستگی دارد دوست داشته باشیم ریواس ها چقدر ترد و تازه باشند و زیر دندان حس شوند. اگر تردتر دوست دارید، این مرحله را حذف کنید.

نکات تکمیلی در مورد تارت ریواس

تارت ریواس جزو کیک و شیرینی > پای و تارت میباشد
زمان آماده سازی مواد اولیه و مایحتاج آن حدودا ۱۵ دقیقه
و زمان پخت و انتظار آن در حدود ۳۰ دقیقه میباشد .
تارت ریواس را می توانید در وعده میان وعده – دسر – سرو کنید .
توجه نمایید مقدار مواد اولیه و دستور تهیه برای ۶ نفر مناسب میباشد .

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (0)

شما باید وارد شوید تا قادر به ارسال دیدگاه باشید.