ناصر گیوه چی مربی سابق تیم های ملی کشتی در گذشت

علت درگذشت ناصر گیوه چی

ناصر گیوه چی نایب از کشتی گیران هم دوره غلامرضا تختی و قهرمان کشتی المپیک در سن ۸۶ سالگی درگذشت.با ما در مجله خبری سرگرمی فانوس همراه باشید.

ناصر گیوه چی، دارنده مدال نقره بازی های المپیک ۱۹۵۶ هلسینکی فنلاند در وزن ۶۲ کیلوگرم کشتی آزاد و مدال برنز بازی های آسیایی ۱۹۵۸ توکیو به دلیل بیماری در سن ۸۶ سالگی دار فانی را وداع گفت.

ناصر گیوه چی درگذشت

جامعه کشتی کشور درگذشت ناصر گیوه چی مربی سابق تیم های ملی کشتی فرنگی، داور بین المللی و پیشکسوت کشتی کشور را به خانواده محترم آن مرحوم و جامعه ورزش کشور تسلیت می گوید و از درگاه خداوند متعال برای آن مرحوم طلب غفران دارد.

زمان مراسم تشییع پیکر و ترحیم شادروان گیوه چی متعاقبا اعلام می شود.

ناصر گیوه چی مربی سابق تیم های ملی کشتی در گذشت

شرحی از زندگینامه ورزشی گیوه چی به شرح زیر است:

ناصر گیوه چی متولد ۱۳۱۰

کشتی آزاد

برنده نشان نقره بازی های المپیک ۱۹۵۲

یکی از کشتی گیران بنام دسته ۶۲ کیلوگرم ایران در طول بازی های المپیک، و یکی از سریع ترین آنها در عصر خود، ناصر گیوه چی است. که در فاصله سال های ۱۹۵۲ تا ۱۹۵۶، عضو تیم ملی ایران بود و در حالی از صحنه قهرمانی کنار رفت که اگر آسیب دیدگی دست، آزارش نمی داد، می توانست تا بازی های المپیک ۱۹۶۰ رم، در خدمت تیم ملی، عضوی با ارزش و افتخار آفرین باشد.

کودکی و نوجوانی

ناصر در دوم اسفند سال ۱۳۱۰، در تهران، در خانه ای واقع در خیابان مولوی، کوچه طواف ها، مقابل باغ فردوس، پا به عرصه گیتی گذاشت. نام خانوادگی حاج حسن، پدر ناصر، گیوه فروش بود که بعدا به گیوه چی تغییر یافت.

کشتی با قهرمانان ترک

در سال ۱۳۳۰، باشگاه تاج از تیم کشتی دمیراسپورت ترکیه برای انجام چند مسابقه در رشته های آزاد و فرنگی دعوت کرد. در این مسابقه ها، ناصر گیوه چی برای اولین بار در تهران، در مقابل یک کشتی گیر خارجی قرار گرفت. مسابقه او با قدیر تومرق در پایان وقت قانونی به نفع ناصر گیوه چی تمام شد.

در المپیک ۱۹۵۲ هلسینکی، کار گیوه چی چشم گیر و موفقیت او درخشان بود. او در کنار بیست کشتی گیر دیگر روی صحنه مسابقه کشتی آزاد بازی ها رفت. قرعه او بیست، ولی معدل کارنامه اش ۱۹ بود؛ زیرا نمره بیست به بایرام شیت داده شد که به نشان طلا دست یافت. هال کشتی گیر انگلیسی، منگاو هندی، عبدالفتاح عیاوی مصری، ریسابورو تومی ناگا ژاپنی، همه در مقابل گیوه چی نتیجه را با امتیاز واگذار کردند. گیوه چی با پنج نمره منفی، در نهایت با امتیاز، مغلوب بایرام شیت شد و به نشان نقره بازی ها دست یافت و جوسیاهن سن امریکایی هم سوم شد.

قضاوت در المپیک و مسابقات جهانی

گیوه چی بارها در کسوت داوری، در صحنه بازی های المپیک(۱۹۶۸) و جهانی(۱۹۶۱ و ۱۹۶۲) قضاوت کرده و تا درجه ممتازی بین المللی پیش رفته است. گیوه چی در مسابقه های جهانی ۱۹۶۶ و ۱۹۶۹ که طی آنها به نشان طلای جهانی دست یافتیم، مربی تیم ملی کشتی فرنگی ایران بوده است.

عناوین و افتخارات ناصر گیوه چی

بازی های المپیک

۱۹۵۲ هلسینکی، فنلاند نشان نقره (دسته سوم)
۱۹۵۶ ملبورن، استرالیا رتبه ششم (دسته سوم)

مسابقات جهانی

۱۹۵۴ توکیو، ژاپن رتبه پنجم (دسته سوم)

بازی های آسیایی

۱۹۵۸ توکیو، ژاپن نشان برنز (دسته سوم)

فستیوال جهانی ورشو

۱۹۵۵ ورشو، لهستان نشان نقره (دسته سوم)

قهرمانی ایران

۱۳۳۰ اراک نشان طلا (دسته سوم)
۱۳۳۷ تهران نشان طلا (دسته سوم)

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (0)

شما باید وارد شوید تا قادر به ارسال دیدگاه باشید.