دوسال از قطعی‌شدن حکم قصاص متهم می‌گذرد، اما اقدامی برای اجرای این حکم صورت نمی‌گیرد و همین امر باعث آسودگی‌خاطر مجرم این پرونده شده است.

شرق، وکیل‌مدافع خانواده فاطمه کلوندی – کودکی که شوهرعمه‌اش در تیر سال 88 با ریختن آهک در چشمانش او را نابینا کرد- می‌گوید دوسال از قطعی‌شدن حکم قصاص متهم می‌گذرد، اما اقدامی برای اجرای این حکم صورت نمی‌گیرد و همین امر باعث آسودگی‌خاطر مجرم این پرونده شده است. کمال قبادی در این‌باره اظهار کرد: با توجه به اینکه قصاص چشم، مجازاتی خاص است، آن را اجرا نمی‌کنند که البته خود این موضوع جای بررسی دارد که آیا اصلا چنین مجازات‌هایی امکان اجرا دارد یا خیر.

وی ادامه داد: واحد اجرای احکام دادسرای سنندج نامه‌ای به پزشکی قانونی ارسال کرده بود که این مرجع اینطور اظهارنظر کرده است: «به‌علت عدم همکاری پزشکان متخصص این حوزه، امکان اجرای چنین مجازاتی وجود ندارد.» وی افزود: این موضوع را از تهران پیگیری کردیم، ولی گفتند موضوع در صلاحیت دادسرای سنندج است. در سنندج پدر فاطمه به دادستان، رییس حوزه قضایی و رییس اجرای احکام دادگستری مراجعه کرد و در آنجا به او گفتند شما اگر پزشکی را انتخاب و با او برای اجرای حکم توافق کردید ما مشکلی نداریم. قبادی گفت: این امر غیرمعقول و غیرمتعارف است.

کدام پزشک حاضر است با خانواده قربانی چنین توافقی داشته باشد؟ وی با تاکید بر اینکه فراهم‌کردن وسایل اجرای حکم برعهده سیستم قضایی است، افزود: کاری نداریم مجازات اجرا می‌شود یا خیر، ولی حداقل باید در این زمینه تلاش شود، به عبارتی شاید اولیای فاطمه در هنگام اجرای حکم رضایت بدهند ولی صحبت این است که اصلا کار به این مرحله نرسیده و ضروری است حداقل تلاشی در این زمینه صورت گیرد. وکیل‌مدافع خانواده فاطمه کلوندی گفت: پدر فاطمه روز شنبه در تماسی به من اعلام کرد «محمدرضا» که این جنایت را انجام داده سال‌های دوم و سوم بعد از ارتکاب جرم می‌گفت، وکیل می‌گیریم و کار را به نتیجه می‌رسانیم و تاکنون هم حتی کسی را نفرستاده که پادرمیانی کند تا قضیه حل‌وفصل شود.

او می‌گفت محمدرضا متوجه شده حکم اجرا نمی‌شود و به همین دلیل، حتی تلاشی برای اخذ رضایت نمی‌کند. این وکیل دادگستری اظهار کرد: حکم صادرشده مبنی بر قصاص «محمدرضا» مجازات قانونی است که یا باید اجرا شود یا باید قانون عوض شود. وی تصریح کرد: من به شخصه شاید مخالف اجرای مجازات باشم ولی وقتی حکم قانونی صادر شده باید اقدامات لازم در جهت اجرای آن و عدالت در جامعه انجام شود. قبادی گفت: چندروز پیش برای پیگیری این موضوع به دادستانی کل کشور مراجعه کردم که گفتند حجت‌الاسلام رییسی حضور ندارد.

نزد معاون هماهنگ‌کننده نظارت بر اجرای احکام دادسراهای کل کشور رفتم و او گفت این قضیه ربطی به ما ندارد بلکه در صلاحیت دادسرای مرکز استان است، حال آنکه این امر با پارادوکس همراه است چون دقیقا جلوی دفتر او نوشته شده بود: «معاون دادستانی هماهنگ‌کننده اجرای احکام دادسراهای کل کشور» و دقیقا مسوولیت این کار برعهده اوست. وی افزود: ما در حال تلاش هستیم تا اقدامات لازم در این زمینه انجام شود. هرچند دورنمای خوبی برای آن نمی‌بینم و بعید می‌دانم این کار انجام شود، ولی اگر دادگستری هماهنگی و مساعدت می‌کرد حتما شخص جانی حداقل تلاش‌هایی درجهت کسب رضایت خانواده فاطمه انجام می‌داد.

وکیل‌مدافع خانواده فاطمه با بیان اینکه مرتکب جنایت این پرونده کماکان در زندان به‌سر می‌برد، گفت: خانواده‌ کلوندی زمان حادثه به منزل «محمدرضا» رفته بودند که محمدرضا در نیمه‌های شب با ریختن آهک در چشمان فرزند این خانواده، فاطمه را که در آن زمان چهارسال داشت، نابینا کرد. با توجه به اینکه این حادثه در یکی از روستاهای قروه از توابع استان کردستان اتفاق افتاده بود، پرونده در دادگاه کیفری استان کردستان رسیدگی شد و این مرجع اواخر اسفند90 محمدرضا را به قصاص عضو محکوم کرد. این پرونده با اعتراض وکیل متهم، به شعبه‌ 15 دیوانعالی کشور ارسال شد که این شعبه نیز رای دادگاه کیفری استان کردستان مبنی بر قصاص چشم «محمدرضا» را تایید کرد.

نظرات کاربران (0)

شما باید وارد شوید تا قادر به ارسال دیدگاه باشید.