مجله اینترنتی فانوس : فوران کوه وزوویو (Vesuvius) در سال ۷۹ میلادی یکی از فاجعه‌بارترین و معروف ترین فوران های آتشفشانی در طول تاریخ بوده است. انفجار فوران ابری از سنگ های مرگبار، خاکستر و گاز را به ارتفاع ۳۳ کیلومتر بیرون پرتاب کرد و سنگ های مذاب و سنگ های ریز آتشفشانی را با فشار ۱٫۵ میلیون تن در ثانیه بیرون می ریخت و در نهایت انرژی حرارتی آزاد شده آن صدهزار برابر انرژی حرارتی آزادشده در بمباران هیروشیما بود.

androidonlinenewsimage-aspx
شهر پمپی در این فاجعه طبیعی ناپدید شد و حدود ۱۶ هزار شهروند آن کشته شدند. قرن ها بعد وقتی پمپی حفاری شد، اجساد قربانیان بی شمار آن کشف شد. در جایی به نام «باغ فراری ها» گچی که داخل فضا ریخته بود سخت شده و بعد از زدودن خاک ۱۳ کودک و بزرگسال در حالیکه دور هم جمع بودند پیدا شد، درحالیکه برای حفظ خودشان از سنگ و خاکستر و گرد و غبار آتشفشانی تلاش بیهوده می کردند. منظره ای وحشتناک از آخرین ساعات مخوفی که شهروندان پمپی تجربه کردند. آثار و قالب های زیادی از پمپی دز موزه ملی باستان شناسی ناپل نگهداری می شود.

androidonlinenewsimage-aspx androidonlinenewsimage-aspx androidonlinenewsimage-aspx androidonlinenewsimage-aspx androidonlinenewsimage-aspx androidonlinenewsimage-aspx

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (0)

شما باید وارد شوید تا قادر به ارسال دیدگاه باشید.