فیلیپ سندروس، بازیکن آرسنال، آ.ث.میلان، اورتون و فولام که روزی در فکر پیوستن به کلیسای کاتولیک بود، این روزها به عنوان یک شیعه زندگی می‌کند. کمتر کسی حتی تصور می کرد پسرک دو رگه ای که در سرزمینی غریبی بزرگ شده، روزی مسلمان شود. خیلی ها حدس می زدند کشیش خواهد شد و زندگی مذهبی را در این زمینه ادامه خواهد داد؛ اما اتفاقات به شکلی پیش رفت که کسی حدس نمی زد.


سندروس که این روزها فوتبال را در فولام انگلیس دنبال می کند، مسلمان شیعی است که هر روز با جدیت بیشتری در این زمینه اقدام می کند. او حتی در حال برنامه ریزی است تا بتواند اولین سفر خود به ایران را برنامه ریزی کند که در آینده نه چندان دوری محقق خواهد شد.

فیلیپ سندروس

دو رگه‌ای که به اوج فوتبال انگلیس رسید

فیلیپ سالیوان سندروس 14 فوریه 1985 به دنیا آمد. او از پدری اسپانیایی (ژولیان سندروس) و مادری صرب (زوریکا نووکویچ) است که سال ها قبل به سوئیس مهاجرت می کنند. او نیز ملیت سوییسی را برای خود انتخاب می کند و با این عنوان نیز به فوتبال ادامه می دهد. سندروس البته می توانست در تیم های فوتبال اسپانیا و صربستان نیز بازی کند که سرزمین تولدش را انتخاب کرد.

فیلیپ که در محیطی مذهبی بزرگ می شود، به سمت فوتبال گرایش پیدا می کند که اولین تجربه حرفه ای را نیز در تیم سروت سوییس پشت سر می گذارد. او یک فصل در این تیم توپ زد که به آرسنال ملحق شد. البته در این دوره از رئال مادرید نیز پیشنهاد داشت که ترجیح داد به لندن برود که بعدها این تصمیم را نیز درست دانست.

بازیکن سوئیسی در آرسنال روزهای خوبی را تجربه کرد. او 84 بازی در ترکیب توپچی ها تجربه کرد که اوج آن در فصل 2006-6 بود که به دیدار نهایی لیگ قهرمانان اروپا صعود کردند.

فیلیپ که در محیطی مذهبی بزرگ می شود، به سمت فوتبال گرایش پیدا می کند که اولین تجربه حرفه ای را نیز در تیم سروت سوییس پشت سر می گذارد. او یک فصل در این تیم توپ زد که به آرسنال ملحق شد. البته در این دوره از رئال مادرید نیز پیشنهاد داشت که ترجیح داد به لندن برود که بعدها این تصمیم را نیز درست دانست

سندروس بازی در ترکیب آ.ث میلان و اورتون را نیز تجربه کرد که در این دوران با مصدومیت هایی مواجه شد که موجب شد فروغ همیشگی را نداشته تا اینکه به فولام انگلیس پیوست. او اکنون در این تیم توپ می زند که عملکرد خوبی نیز داشته؛ اما در این روزهاست که اتفاقی موجب شد تا نام این بازیکن سوییسی بیشتر روی زبان ها باشد.

فیلیپ سندروس

از رۆیای کشیش‌شدن تا شیعه‌شدن

خبر کوتاه بود، “فیلیپ سندروس اسلام و تشیع را به عنوان دین و مذهب انتخاب کرد.” موضوع هنگامی بیشتر جلب توجه می کند که بدانیم، این بازیکن از خانواده ای مذهبی بوده و خودش نیز در رشته ادیان تحصیل کرده است. او همیشه در لحظاتی که مشغول به فوتبال نبوده، در حال مطالعه درباره ادیان است. همین نیز نشان می دهد که وی با مطالعه و آگاهی اقدام کرده است.

“اگر فوتبالیست نمی شدم، قطعا کشیش می شدم.” این جملات را سندروس در گفت و گو با مجله آرسنال به زبان آورده بود که نشان از گرایش مذهبی شدیدی بود که در وی وجود داشت. اما به یک باره خبر منتشر شد که به اسلام گرویده که البته، ناشی از آشنایی با دختری ایرانی بوده است.

“اگر فوتبالیست نمی شدم، قطعا کشیش می شدم.” این جملات را سندروس در گفت و گو با مجله آرسنال به زبان آورده بود که نشان از گرایش مذهبی شدیدی بود که در وی وجود داشت. اما به یک باره خبر منتشر شد که به اسلام گرویده که البته، ناشی از آشنایی با دختری ایرانی بوده است

سارا که اکنون همسر فیلیپ است، نقش ویژه ای در آشنایی با اسلام و تشیع داشته است. همین نیز منجر شده تا در مرکز اسلامی منچستر به این دین تشرف یابد. صحبت های حجت الاسلام و المسلمین بدیعی، امام مرکز اسلامی منچستر در این باره جالب است. وی که فیلیپ سندروس را انسانی بسیار متواضع معرفی می کند، در گفت وگویی عنوان می دارد: “فیلیپ پس از آشنایی با اسلام به تشیع روی آورد و قرار است سفری به ایران داشته باشد. او برنامه های اسلامی اش را به طور مرتب دارد و کتاب‌های لازم و مورد نیاز برایش ارسال شده است.”

فیلیپ سندروس

سندروس و روزهای پیش رو

فیلیپ که به زبان های انگلیسی، فرانسوی، اسپانیایی، آلمانی، ایتالیایی و صربی مسلط است، این روزها بر مطالعات دانشگاهی اش نیز افزوده است. وی مطالعات اسلامی خود را نیز افزایش داده که در این بین، نمی توان نقش همسر ایرانی اش را نادیده گرفت که هدایتگرش بوده است.

مدافع مستحکم و حتی خشن روزهای قبل آرسنال که اکنون در فولام توپ می زند، بعید نیست که در آینده در زمینه اسلام شناسی به کار جدی علمی و دانشگاهی بپردازد. البته، باید توجه داشت که در مرکز اسلامی منچستر، بیش از صد نفر به تشیع روی آورده اند که کمترین مدرک تحصیلی انها، لیسانس بوده که این خود نشان از آن دارد که ظرفیت های زیادی در غرب وجود دارد. اکنون باید دید پسرک دیروز که در رویای کشیش شدن بود، اکنون که تشیع و اسلام را انتخاب کرده، چه روزهایی را در پیش خواهد داشت.

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (0)

شما باید وارد شوید تا قادر به ارسال دیدگاه باشید.