یک قانون جدید در ترکیه به خاطر داماد اردوغان

یک قانون جدید در ترکیه به خاطر داماد اردوغان

یک قانون جدید مالیاتی در ترکیه به خاطر داماد اردوغان وضع شده است ماجرای مربوط به این قانون جدید را در ادامه این مطلب بخوانید.با ما در مجله خبری سرگرمی فانوس همراه باشید.

هفته نامه آلمانی اشپیگل در گزارشی به تفصیل نوشته که چگونه یک قانون جدید مالیاتی در ترکیه تنها به خاطر داماد اردوغان وضع شد. ماجرا به سال ۲۰۱۱۱ باز می گردد، زمانی که بِرات آلبایراک همسر اِسرا، بزرگترین دختر رجب طیب اردوغان تصمیم می گیرد دارایی هایش را در دبی که سر به میلیون ها یورو می زند به ترکیهمنتقل کند. اما داماد اردوغان حاضر نیست مالیات دارایی خود را که طبق قانون ترکیه ۲۰۰ درصد کل آن را شامل می شود بپردازد.

او در آن زمان ۳۳ سال داشت وصاحب هُلدینگ بزرگ “چالیک” یکی از بزرگترین کنسرن های چندگانه در ترکیه و نیز یکی از قدرتمندترین مردان کشور بود. این کنسرن بزرگ همچنین روزنامه “صباح” را منتشر می کند که از روزنامه های به شدت طرفدار اردوغان است و برای دولت او تبلیغات می کند.

آلبایراک مسئول دفتر خارجی کنسرن چالیک را مامور کرد تا با بررسی این موضوع، راه های فرار مالیاتی را به او نشان دهد. “سافاک کاراسلان” به این منظور یک شرکت آف شور (offshore-construct) با چندین شعبه در کشورهای مختلف تاسیس کرد.

برنامه کنسرن چالیک در آن زمان این گونه بود که در اولین مرحله میلیون ها یورو سرمایه از دبی به جزیره مالت واقع در جنوب اروپا منتقل شود. بابت این انتقال سرمایه مالت ۳۵ درصد مالیات می گیرد اما با این تبصره که اگر مالک سرمایه، مقیم جزیره مالت نباشد و تجارتی در این جزیره نداشته باشد، ۸۰ درصد مبلغ دریافتی را به او پس می دهند.

این سرمایه سپس بدون پرداخت مالیات از مالت به سوئد منتقل می شود با این استدلال که شرکت چالیک ۳۵ درصد مالیات به کشور مالت پرداخت کرده است. سپس کل دارایی از سوئد به ترکیه منتقل می شود و چون دولت سوئد یک دولت مالیاتی است و قوانین سخت گیرانه ی مالیاتی دارد، مقامات ترکیه دیگر بابت انتقال این پول از سوئد به ترکیه مالیاتی از آن کم نمی کنند.

این روند همان زمان هم در کنسرن چالیک مخالفان زیادی داشت. یکی از کارمندان دفتر دبی در یک ایمیل کل این روند را “سیستمی مبتنی بر فریب” دانسته بود. با این همه کاراسلان در سال ۲۰۱۲ چهار شرکت صوری (پوششی) در سوئد و یک سال بعد هشت شرکت از همین نوع در جزیره مالت تاسیس کرد.

شرکت چالیک و داماد اردوغان هم چنان معتقدند هیچگونه کار خلافی نکرده اند و هیچ اتهامی متوجه آنان نیست.

ورود داماد اردوغان به سیاست

طرح پیچیده سفاک کاراسلان برای فرار مالیاتی به مراحل پایانی نرسید و در نیمه راه متوقف ماند چرا که آلبایراک داماد اردوغان در سال ۲۰۱۳ از شرکت چالیک بیرون رفت تا به عنوان نماینده حزب عدالت و توسعه، حزب پدرزنش در انتخابات پارلمانی ۲۰۱۵ خود را کاندید مجلس کند. پنج ماه بعد او وزیر انرژی ترکیه شده بود.

حالا دیگر لازم نبود کنسرن چالیک قانون را دور بزند؛ رئیس سابق این شرکت حالا وزیر بود و به راحتی طرح یک قانون جدید مالیاتی را ریخت.

در فوریه ۲۰۱۶ کاراسلان در یک ایمیل به داماد اردوغان او را از یک قانون بخشودگی مالیاتی مطلع کرد. در آن زمان آمریکا قرارداد بین المللی ضدپولشویی را نپذیرفته بود. بر این اساس یک ماه بعد کاراسلان یک طرح کامل اصلاح مالیاتی برای آلبایراک فرستاد که بخشی از آن مبتنی بر “حفاظت از دارایی های شخصی” بود.

بر اساس این اصلاحات شرکت ها و اشخاص حقیقی تا پایان سال ۲۰۱۶ می توانند دارایی های با مبالغ بالا را به ترکیه منتقل کنند. صاحبان دارایی می توانند به عنوان اشخاص ثالث برای این انتقال دارایی درخواست دهند و ادارات گمرک اجازه ندارند نه سوالی در این باره بپرسند و نه گزارشی مبنی بر نقض قانون بدهند.

حالا زمان آن رسیده بود که شرکت چالیک میلیون ها دارایی خود را بدون پرداخت مالیات و کاملا قانونی از دوبی به ترکیه منتقل کند.

این طرح اصلاحی در یک کشور دموکراتیک نمونه کاملی از یک کلاهبرداری مالیاتی است و کوچکترین شانسی برای تصویب شدن ندارد.

تصویب قانون “حفاظت از دارایی های شخصی”

داماد اردوغان این طرح را پذیرفت و با کمک وزیر دارایی ترکیه تغییراتی روی آن داد و نسخه نهایی را نیز با ایمیل برای شرکای تجاری اش فرستاد و نوشت:«نسخه نهایی. این خوب است؟» این ایمیل در ۲۱ ژوئن ۲۰۱۶ فرستاده شد.

دو روز بعد بینالی یلدیریم نخست وزیر ترکیه این طرح را به پارلمان برد. موجی از مخالفت در میان اپوزیسیون علیه این طرح برخاست. به گفته مخالفان، این طرح در حقیقت قانونی کردن پولشویی بود. آنها تهدید کردند که این طرح را متوقف خواهند کرد.

حزب عدالت و توسعه عقب نشینی کرد و در ۱۴ ژوئیه طرح را از پارلمان پس گرفت. چند روز بعد در ترکیه کودتا رخ داد و سرتاسر کشور بحرانی شد. پارلمان نیز مشغول عواقب این کودتا و بررسی و تصویب قوانین اضطراری مورد درخواست دولت شد.

در این گیرودار اعضای پارلمان در روز ۲۲ ژوئیه نسخه ای از طرح مالیاتی شرکای آلبایراک، داماد اردوغان را که تغییراتی بسیار جزیی در آن داده شده بود تصویب کردند. یک ماه بعد رجب طیب اردوغان آن را امضا کرد و “حفاظت از دارایی های شخصی” تبدیل به قانون شد.

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (0)

شما باید وارد شوید تا قادر به ارسال دیدگاه باشید.