مجله اینترنتی فانوس : گروهی از کارشناسان به صورت اتفاقی داخل مجسمه چوبی سر بودا یکی از قدیمی‌ترین اسکنانس‌های چاپ شده در جهان را پیدا کردند.
شاید این شانس برای هر کسی وجود نداشته باشد که بتواند یک برگ اسکناس ۷۰۰ ساله را در دست بگیرد. ولی گروهی کارشناسان در استرالیا به صورت اتفاقی این اسکناس را تولید کردند.

androidonlinenewsimage-aspx

«رای ترِگاسکیس» مدیر مرکز حراجی موسگرین استرالیا که در آن اجناس عتیقه و گران‌قیمت عرضه می‌شود، به صورت کاملا اتفاقی یکی از قدیمی‌ترین اسکناس‌هایی که بشر مورد استفاده قرار می‌داد را داخل یکی از این اشیا عتیقه پیدا کرد.

ترِگاسکیس در حالی که قسمت زیرین مجسمه چوبی بودا مربوط به قرن ۱۴ میلادی را بررسی می‌کرد، این گنج بزرگ را داخل سر مجسمه کشف کرد.

داخل جمجمه این مجسمه یک حفره مخفی تعبیه شده بود که این کارشناس متوجه شد یک تکه کاغذ مچاله شدن در آن وجود دارد. بررسی‌های دقیق‌تر نشان داد این تکه کاغذ در اصل یک قطعه پوست است که در سلسه مینگ در کشور چین به عنوان اسکناس مورد استفاده قرار می‌گرفت.

androidonlinenewsimage-aspx

قدمت این اسکناس بیش از ۷۰۰ سال تخمین زده می‌شود و به گفته باستان‌شناسان، این نخستین پول چاپ شده در کشور چین بوده است.

ترِگاسکیس توضیح داد: «این نخستین باری است که متوجه شدیم مردم سلسه مینگ اسکناس‌های باارزش خود را داخل سر مجسمه‌ها مخفی می‌کردند. هم اکنون مشخص شد این مجسمه چوبی بودا بیش از ۷۰۰ سال قدمت دارد».

نظرات کاربران (0)

شما باید وارد شوید تا قادر به ارسال دیدگاه باشید.