یک مادر هلندی با وجود همه خطرات برای نجات دخترش به مرکز تروریست های داعش رفت و دخترش را از چنگال آن ها نجات داد.

به گزارش دویچه وله، در حال حاضر هیچ شهری در دنیا به اندازه رقه برای افراد غیرمسلمان خطرناک نیست. این شهر به نوعی، کانون رسمی داعش محسوب می‌شود و اسلام‌گرایان در آن، یک رژیم ارعاب ایجاد کرده‌اند.

با همه این‌ها، زنی هلندی خطرات ناشی از بودن در رقه را به جان خرید و برای نجات دخترش از دست تروریست ها به این شهررفت؛ دختری اروپایی که برای پیوستن به داعش به سوریه رفته بود. وی نام خود را عایشه گذاشته بود.

عایشه در سوریه با جوان ۱۹ ساله‌ای به نام عمر یلماز ازدواج کرد؛ یک اسلامگرای شناخته‌شده هلندی- ترکیه‌ای که زمانی هم درارتش هلند خدمت کرده است. عمر یلماز به شبکه جهانی بی‌بی‌سی گفته است که پس از کشته شدن یک پیکارجوی[تروریست] داعش که قرار بود عایشه به عقد او در آید، با عایشه ازدواج کرد، اما زندگی مشترک آن‌ها دیری نپایید و این دو از هم جدا شدند: «او به راه خودش رفت، من هم به راه خود.»

نام مادر عایشه مونیک است و رسانه‌های هلندی تنها نام کوچک این دو را منتشر کرده‌اند. مونیک در ماه سپتامبر در گفت‌وگو با یک شبکه تلویزیونی هلندی عنوان کرده بود که دخترش در شخصیت عمر یک “رابین هود” می‌دید. [!]

مونیک پیش از رفتن دخترش به سوریه، پلیس هلند را از تصمیم او مطلع کرده بود. پلیس هم گذرنامه عایشه را گرفته بود، اما او با کارت شناسایی خود اول به ترکیه رفت و از آن‌جا وارد سوریه شد.

در ماه اکتبر، مادر عایشه برای اولین بار به ترکیه سفر کرد اما تلاشش اما برای رفتن به سوریه از مرز ترکیه ناکام ماند. بعد از آن و در همین ماه، او پیام استمداد دخترش را دریافت کرد که پشیمان شده و می‌خواست برگردد. مونیک برای دومین بار تلاش کرد و با وجود توصیه اکید پلیس برای نرفتن به رقه، چادر به سر انداخت، عایشه را پیدا کرد و از مرز رقه، به ترکیه آورد.

اینک هر دو زن در ترکیه منتظر جواز بازگشت به هلند هستند. وکیل این خانواده امیدوار است که مونیک و عایشه تا هفته آینده به کشورشان بازگردند.

مشکل این‌جاست که عایشه گذرنامه معتبری ندارد و از طرف دیگر باید از سوی مقامات امنیتی، بازجویی و تخلیه اطلاعاتی شود. یک نکته مهم دیگر آن است که روشن شود آیا او در جنایات داعش سهمی داشته یا خیر.

نظرات کاربران (0)

شما باید وارد شوید تا قادر به ارسال دیدگاه باشید.