ماروتیکال روستایی که شطرنج به سر و صداها پایان و مردمان الکلی اش را نجات داده

مجله اینترنتی فانوس : “ماروتیکال” روستایی در شمــــال ایالت کرالای هند است. پنجاه ســــال پیش، اعتیاد به الکل و قمار بخش جدانشدنی از زندگی اهالی این روستا بود؛ امــا بی قانونی در این روستا با حضور یک مرد و تدریس استراتژی‌های یک بازی باستانی رخت بر بست.با فانوس همـــراه باشید ماروتیکال روستایی که شطرنج به سر و صداها پایان و مردمان الکلی اش را نجات داده

ماروتیکال-روستایی-که-شطرنج-سر-صداه

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

ماروتیکال روستایی که شطرنج به سر و صداها پایان و مردمان الکلی اش را نجات داده

فــــــــــانــــــــــــوســـــــــــ : “اونیکریشنان” مالک یــــک قهوه‌خانه قدیمی در شهر ماروتیکال است. او علاوه بر اینکه شطرنج باز بامهارتی است، چند میز شطرنج را در گوشه و کنار قهوه‌خانه‌اش گذاشته است. او ضمـــن بیرون انداختن مهره ملکه از صفحه شطرنج می‌گوید: شطرنج به ما کمک می‌کند تا بر مشکلات و درد و رنج خود غلبه کنیم. صفحه شطرنج همانند زندگی روزانه ماســــت که در آن (زندگی) به سختی باید مبارزه کرد.

فانوس برترین مجله اینترنتی ایران

فانوس : یکی از حاضران قهوه‌خانه می‌گوید: در روستــــاهای دیگر هند شاید کمتر از ۵۰ درصد به بازی شطرنج علاقمند باشند، ولی از جمعیت ۶ هزار نفری ماروتیکال بیش از ۴ هزار نفر به این بازی اهتمام دارند و این رونـــــد به لطف این مرد فوق العاده (اشاره به اونیکریشنان) است.


وی ادامه می‌دهد: پنجاه سال پیش روستای ماروتیکال یـــــک مکان بسیار متفاوت بود. مردم آن مانند بسیاری از روستاهاس شمال کرالا، معتاد به الکل و قمار بودند. اونیکریشنان که مدت‌ها از این روستا دور بود، به زادگاهــــش بازگشت، تعصب و غیرت او پس از مشاهده شرایط اجتماعی شهرش موجب شد، قوانین بازی شطرنج را به مشتریانش آموزش دهد و آن‌ها را به مسیر سالم زندگــی باز گرداند. محبوبیت این بازی به حدی بود که اعتیاد به الکل و قمار در سطح چشمگیری کاهش یابد. در حال حاضر، شطرنج برای ما اعتیاد آور‌تر از الکل اســــت.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

ماروتیکال روستایی که شطرنج به سر و صداها پایان و مردمان الکلی اش را نجات داده

فانوس : شطرنج تنها سرگرمــــی است که به سمفونی یکی از پرسروصداترین شهرهای هند پایان داده و به سادگی می‌توان در اواسط روز نسیم جنگل و آواز پرندگان را شنید. ایستگاه اتوبوس مقابل قهـــــوه‌خانه مملو از مسافرانی است که با پاهای برهنه مشغول تماشای بازی شطرنج دو مرد هستند. با رسیدن اتوبوس خالی به محل، مسافران بدون توجه به حضــــور اتوبوس، به تماشای بازی آن دو ادامه می‌دهند. در این هنگام، راننده اتوبوس نیز تا زمان آغاز شیفت بعدی خود از اتوبوس پیاده شده و با یکی از همکارانش پای صفحه شطرنج می‌نشیــــنند.

فانوس بروزترین مجله اینترنتی ایران

فانوس : شطرنج هم اکنــــون به بخشی از زندگی روزمره مردم این روستا تبدیل شده است. در کشوری که صنعت دیجیتال به سرعت در حال پیشرفت است، یک بازی ۱۰۰۰ ساله بیش از تماشـــای تلویزیون و یا گشت زنی در اینترنت محبوبیت دارد.funnos.com

 

نظرات کاربران (0)

شما باید وارد شوید تا قادر به ارسال دیدگاه باشید.