مهسا همایونفر بانوی ایرانی موتورسواری که نزدیک به 20 کشور را با موتور سفر کرده است داستان جالبی از یکی از سفرهای جهانگردی خود تعریف می کند.

موتورسوار زن جوان و پر هیجان ایرانی از تجربه های جذاب خود طی سفرهایی که داشته بازگو می کند ،این داستانی کوتاه از جهانگردی های «مهسا همایونفر»، بانوی ایرانی موتورسواری است که تا کنون به 20 کشور سفر کرده است. او در رشته های تاریخ هنر، بازرگانی خارجی و زبان های اسپانیولی و آلمانی تحصیل کرده و یک شرکت کوچک گردشگری به نام “Not Just Tourist” در اسپانیا دارد.

«در کمتر کشوری از دیدن خانمی در حال سفر با موتور تعجب می کنند، اما فقط کافی است بگویم ایرانی هستم، آن وقت همه متعجب می شوند. هر سال به شکلی جاده ابریشم را طی می کنم، سال قبل از اتیوپی تا جاده شگفت انگیز پامیر را با موتورسیکلت رفتم. سفر قبلی از اسپانیا شروع شد و به آفریقا و بعد هم به آسیا رسید، اما سفر امسال تفاوت ویژه ای داشت، یک گروه موتورسوار سوئیسی، استرالیایی و آلمانی را در این ماجراجویی ابریشمی، با خود همراه کردم.»
علاقه خاص او، سفر کردن با موتورسیکلت آن هم به کشورهایی است که ذهنیت متفاوتی درباره ی آن ها وجود دارد. دختر موتورسوار ایرانی تا به حال به ویتنام، لائوس، اسپانیا، مراکش، موریتانی، مالی، سنگال، گامبیا، گینه، پاکستان، اتیوپی، سومالی لند، عمان، امارات، ایران، ازبکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، قرقیزستان سفر کرده است.

او در یکی از جهانگردی هایش وقتی از ایران و جادوی «پامیر» (جاده ای کوهستانی میان تاجیکستان و قرقیزستان) برای چند موتورسوار سوئیسی تعریف می کند، آن ها چنان شیفته می شوند که عزم سفر می کنند.

همایونفر درباره ی ماجراجویی تازه اش همراه با 15 موتورسوار سوئیسی، آلمانی و استرالیایی، می گوید: هر سال به شکلی جاده ی ابریشم را طی می کنم، با موتور، ماشین و یا هر وسیله ی دیگری، اما سفر امسال یک تفاوت ویژه داشت، یک گروه موتورسوار سوئیسی، استرالیایی و آلمانی را در این ماجراجویی با خود همراه کردم.

مهسا همایونفر ، جهانگردی با موتور سیکلت ، مهسا همایونفر

خانم همایونفر جهانگرد ایرانی

و داستان پیوستن این گروه موتورسوار را به این شکل روایت می کند: در سفر قبلی وقتی یک شب در قرقیزستان بودم، با گروهی از موتورسواران سوئیسی مواجه شدم. رد و بدل کردن اطلاعات سفر بین جهانگردان معمولا مرسوم است. من هم از برنامه موتورسواری سال گذشته ی خود در جاده ابریشم و «پامیر» تعریف کردم، آن ها هم از وضعیت ایران پرسیدند و وقتی دیدند به زبان های انگلیسی و آلمانی تسلط دارم و یک ایرانی و مهمتر از آن موتورسوار هستم و مسیرهای کشورم را می شناسم، درخواست کردند برای سفرشان به ایران برنامه ریزی کنم.

همایونفر ادامه می دهد: البته آن ها نگرانی هایی نسبت به امنیت ایران داشتند، اما وقتی با خانمی موتورسوار از کشوری که تصویری ناامن از آن داشتند مواجه شدند و داستان های سفرهای جاده ای من را در مسیر ابریشم و مخصوصا ایران شنیدند، مصمم شدند این برنامه را اجرا کنند که البته من فقط برنامه ریزی ها و هماهنگی های بخش ایران را انجام دادم و در این قسمت با آن ها همسفر بودم.

وی می گوید: 15 موتوسوار از استرالیا، سوئیس و آلمان در این سفر حضور داشتند. آن ها در دو گروه هفت و هشت نفره این مسیر را طی کردند، چون در تورهای موتورسواری حرکت همزمان این جمعیت خطرناک است. برای همین این دو گروه با اختلاف یک روز سفرشان را از سوئیس آغاز کردند و با عبور از ایتالیا، یونان، ترکیه، گرجستان و ارمنستان به ایران رسیدند. آن ها 9 روز در ایران بودند که طولانی ترین بخش سفرشان را شامل می شد.

تیم های جهانگردی ، مهسا همایونفر ، جهانگردی زن ایرانی با موتور

تیم های جهانگردی باموتور در ایران

جهانگردی زن ایرانی با موتور ، جهانگردان خارجی در ایران
جهانگردان خارجی در ایران
بانوی موتورسوار که سفرشان را در ایران به استناد اظهارات همراهانش “دلپذیر” و “مهیج” توصیف می کند ، ادامه می دهد: این گروه موتورسوار از مرز «نوردوز» به ایران وارد شد و مسیر را به سمت جنگل های ارسباران پیش گرفت و با گذر از کلیدر، ماسوله، قزوین، الموت، چالوس، یوش، بلده، نور، آمل، کیاسر و شاهرود به مشهد رسید و مسیر را از قوچان به سمت مرز باجگیران ادامه داد و از آنجا خارج شد.

وی اضافه می کند: گروه دیگر که راهنمای آن موتورسوار سوئیسی بود نیز تقریبا همین مسیر را طی کرد با این تفاوت که آن ها پس از عبور از مرز نوردوز به سمت جنوب ایران حرکت کردند تا اصفهان و شیراز را ببینند.

او می گوید: ما باید بیشترین زمان را در مسیر حرکت مان صرف می کردیم، برای همین توقف های مان کوتاه بود، ولی در این مدت از اردبیل (آرامگاه شیخ صفی)، ماسوله، چشمه های باداب سورت و حرم امام رضا (ع) در مشهد بازدید کردیم.

طبق اظهارات همایونفر، این موتورسواران حدود سه هزار کیلومتر را در ایران طی کردند که تقریبا یک چهارم این مسیرشان خاکی بوده است.

او می گوید: ما بیشتر سعی کردیم مسیرهای بکر و فرعی را طی کنیم. برای همین حالا از دیدگاه این موتورسواران، ایران بهترین و جذاب ترین کشوری است که تا کنون دیده اند و طبیعتا مهمترین ویژگی که در ایران به چشم شان آمده است، مهمان نوازی و رفتار دوستانه ی مردم ایران بوده است.

بانوی موتورسوار اظهار می کند: آن ها به کشورهای زیادی سفر کرده اند و آشنایی اعضای این گروه با یکدیگر از سفرهایی چون آرژانتین و لائوس بوده است، برای همین دیدگاهی که نسبت به ایران پیدا کرده اند مهم و ارزشمند است.

جهانگردان خارجی در ایران ، جهانگردی

تیم های جهانگردی با موتور سیکلت
مسیر شگفت انگیزی که از سوئیس در مسیر جاده ابریشم طی شده، چندان بدون مشکل نبوده است، همایونفر در این باره می گوید: ورود این گروه به کشور فارغ از مشکل نبود، آن ها برای گذر از مرز «نوردوز» ساعت ها معطل و شاکی شدند. البته در طول سفر جاده ای ایران هیچ مشکلی پیش نیامد و اتفاقا در همه جا پلیس همراه مان بود، اما برخی راننده های ماشین های سنگین هم بودند که مراعات موتورسوارها را نمی کردند و با سبقت های غیرمجاز، تهدید بزرگی برای جان آن ها به حساب می آمدند و این برای کشوری که گردشگران با موتور و ماشین در آن سفر می کنند، یک مساله ی جدی است که نباید نسبت به آن بی تفاوت بود.

گروه موتورسواران که جز مهسا همایونفر، یک بانوی سوئیسی موتورسوار دیگر آن ها را همراهی می کند، با پایان سفر، اواسط این هفته ایران را از مرز باجگیران ترک کردند و قرار است مسیر ابریشم را تا قرقیزستان و رشته کوه پامیر ادامه دهند.

جهانگردی ، جهانگردی با موتور سیکلت

تیم های جهانگردی با موتور سیکلت در ایران
جهانگردی ، جهانگردی با موتور سیکلت
جهانگردان خارجی در جاده ابریشم
مطالب مرتبط

نظرات کاربران (0)

شما باید وارد شوید تا قادر به ارسال دیدگاه باشید.