یکی از دو دختر نوجوان اتریشی که در ماه آوریل گذشته مخفیانه به گروهک تروريستي – تکفيري «دولت اسرائيلي عراق و شام» موسوم به “داعش” در شمال سوریه پیوستند، چند روز قبل آنجا جان باخت.

در همين راستا وزیر کشور اتریش «یوهانا میکل لیتنر» چند روز پیش بدون گفتن نام این دختر، تنها از مرگ وی خبر داد، اما خانواده اش نام او را افشا کردند.

به گزارش رسانه های اتریشی و غیراتریشی، این دختر که «سامرا کیزونوفیچ» نام داشت به همراه دوستش «سابینا سیلموفیچ» که 16 و 15 ساله بوده اند، بوسنیایی تبار بوده و شش ماه قبل از خانه هاي خود واقع در وین ناپدید شدند و به ترکیه سفر کرده و از آنجا به شمال سوریه رفتند و به گروهک “داعش” پیوستند.

بعد از آن بود که معلوم شد این دو پیش از ناپدید شدن به مسجدی نزدیک محل زندگی شان در پایتخت اتریش رفت و آمد داشتند، یعنی مکانی که باعث فریب خوردن این دو و کشاندن آنها به سوریه برای “جهاد” بود.

داعش با تبلیغ در سایت ها و شبکه های اجتماعی شروع به استفاده از این دو کرد و با طعمه قرار دادن نوجوانانی مانند این دو دختر، آنها را برای پیوستن به “داعش” به سمت خود می کشد، همانطور که این دو دختر را به خود جذب کرد و آنها در پیامی مشترک به خانواده های خود گفتند: «ما در راه راست قدم برمی داریم، و برای جنگیدن به خاطر اسلام به سوریه سفر کردیم و جستجو دنبال ما فایده ای ندارد. ما در راه خداوند “جهاد” خواهیم کرد و به خاطر آن می میریم و به بهشت می رویم».

روزنامه انگلیسی تایمز در شماره چند روز قبل خود بدون ذکر منبع خبر، نوشت: خانواده هیچ یک از این دو دختر، بهانه شان برای ناپدید شدن را باور نکردند و شروع به جستجو از آنها در هر جایی که می دانستند از جمله پلیس و اینترپل کردند، به طوری که پدر یکی از آنها به دنبال دخترش به ترکیه سفر کرد اما تنها و دست خالی برگشت، تا اینکه همه از انتشار تصاویر این دو در اینترنت در حالی که در مکان نامعلومی در سوریه بودند، غافلگیر شدند.

در این تصاویر که یکی از آنها در یکی با حجاب و در دیگری با روبنده نمایان بود، مشخص شد که این دو برای مبارزه به “داعش” پیوسته اند.

این تصاویر حاکی از آن بود که آنها به عنوان سلاح و ابزاري براي فريب ديگران به کار برده می شوند. در یکی از این تصاویر که احتمالا در رقه گرفته شده، یکی از این دو دختر مسلسل کلاشینکوف به همراه دارد و به نظر می رسد آنها مورد اهانت عناصر گروه هستند.

طبق گزارشی که در ماه آوریل گذشته توسط شبکه العربیه منتشر شد، این دو در تویتر مطالبي را برای دوستانشان درباره زندگی جدیدشان در سوریه گذاشته اند که در یکی از آنها این طور آمده: «به هیچ وجه کسی ما را نخواهد یافت»، همچنین آنها در یکی از مطالب گفته اند که به دنبال ازدواج با مجاهدین هستند تا «زنان مجاهد مقدس» شوند و در مطلبي دیگر تاکید کردند که «مرگ همان هدف است».

اما مقامات اتریشی معتقدند که این دو دختر قربانی حیله و نیرنگ “داعش” شدند و در نتیجه کارشان به فرار به سوریه رسید. این دو دختر در خانواده هایی بوسنیایی در وین متولد شدند، خانواده هایی که بعد از جنگ ن‍ژادي که در دهه نود قرن بیستم در بوسنی در گرفت در اتریش اقامت کردند.

بر اساس گزارش رسمی دولت اتریش، احتمالا این دو دختر در پادگانی آموزشی بوده و در خانه های همسرانشان اقامت دارند. با این همه، یکی از شوهران این دختران، همسرش را از دست داده و بعد از اعلام مرگ همسرش در شرایطی که وزیر کشور اتریش جزئیات آن را ذکر نکرد، به نظر می رسد که یا این دختر موقع تمرین، یا در مبارزه بین “داعش” و دیگران و یا از بمباران کشته شده و یا از بیماری یا حادثه ای اتفاقی و یا شاید خودکشی مرده است. به هرحال همه این ها اسراری است که با ملکه زیبایی “داعش” در گور دفن شد

نظرات کاربران (0)

شما باید وارد شوید تا قادر به ارسال دیدگاه باشید.