مریم میرزاخانی

پدر مریم میرزاخانی سر مزار دخترش در آمریکا

به تازگی تصویری از پدر مرحوم مریم میرزاخانی منتشر شده که سر مزار دخترش در آمریکا در حال قرآن خواندن است.در ادامه این مطلب از بخش خبری فانوس با ما باشید.

مزار مریم میرزاخانی در آمریکا

مریـم میــرزاخـانی ریـــاضــی دان ایـرانی و اســـتــاد دانشـگاه اســتنـفورد بود. میـرزاخانــی در سال 2014 به خاطـر کار بر «دیــنامیـک و هندســه سطوح ریـــمـانی و فضـــاهای پیمـانه ای آنهــا» برنــدهٔ مدال فیلدز شد، که بالـاتـــریــن جایــزه در ریــاضـیــات اسـت.

پروفسور مریـــم میـــرزاخـــانی از چهار سال قبـل به سرطـان سیـنه مبتـــلـــا شد و ایــن سرطـــان به مغز استــخوان وی سرایــت کرد و در نهایت صبـــح روز 24 تیــرمــاه جاری وی دار فانی را وداع گفــت.

صبح روز سه شنـــبه 27 تیــرماه به وقت کالیـفرنـیا مراســـم خاکـسـپاری ایـن نابــغـــه ریاضـــی ایـــران در آمـریکــا به صورت خصوصی برگزار شد.

 مریم میرزاخانی

مزار مریم میرزاخانی در آمریکا

پروفسور میرزاخانی که بود؟

پــروفسور میــرزاخانـــی به عنوان یکی از 10 ذهــن جوان برگــزیــده سال 2005 از سوی نشــریـه “پاپیولار ساینـس” در آمریکا و به عنوان «ذهــن برتر» در رشتـــه ریاضــیات تجلـیــل شد.

میـرزاخانی برنـده جوایــزی چون جایـزه «ستر» از انجمن ریــاضی آمـریــکا در سال 2013، جایزه «کلـــی» و مدال «فیلـدز» در سال 2014 اســت. وی از یازدهـــم شهریور ماه 1387 (اول سپتامبـــر 2008) در دانشــگاه “اسـتنفورد” اسـتـاد دانـشگـاه و پژوهشـــگــر رشــته ریـــاضـیـات بوده و پیـش از این نیز به عنوان اســـتاد دانــشگاه “پریــنســتون” مشغول به فعالـــیت بوده اســـت.

اشک های پدر نابغه ریاضی جهان بر سر مزار دخترش مریم میرزاخانی

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (0)

شما باید وارد شوید تا قادر به ارسال دیدگاه باشید.