مجله اینترنتی فانوس : فیلم مستند «پرونده ناتمام» درباره‌ی انفجار دفتر نخست‌وزیری در سال ۶۰ به کارگردانی جواد موگویی، با حضور چهره‌های سیاسی برگزار شد.
به گزارش ایسنا، در این مراسم که عصر و شامگاه دوشنبه – هشتم شهریور – در تالار سوره‌ حوزه هنری برگزار شد، پس از نمایش فیلم از مسعود ده‌نمکی فیلمساز و فعال سیاسی سابق برای سخنرانی درباره «پرونده‌ی ناتمام» دعوت شد.
ده‌نمکی با بیان اینکه فیلم باید حرف خودش را بزند و نمی‌شود کارگردان را به آن سنجاق کرد که درباره‌اش توضیح بدهد، اظهار کرد: فیلم مستند باید سؤالاتی را جواب بدهد یا حداقل سؤالاتی را ایجاد کند که البته باید منصفانه باشد و کسانی باید به آن سؤالات جواب بدهند. ایجاد این سؤالات مانند نواری که اخیراً منتشر شده، می‌تواند منشاء برکاتی باشد که حرف‌های ناگفته طرح شود. اگر این سؤال‌ها پاسخ درستی نگیرند، می‌تواند به ضد خودش تبدیل شود.

مسعود-ده-نمکی-۶۸۲x1024
کارگردان «اخراجی‌ها» با اشاره به اینکه چند سال پیش قصد داشته فیلمی به نام «نفوذی‌ها» بسازد، گفت: طرح «نفوذی‌ها» درباره‌ همین مسئله بود، اما وقتی دیدم هر کسی به این موضوع پرداخته شربت شهادت را نوشیده، آن طرح را به جواد موگویی دادم تا اگر به لاجوردی و املشی (مسئولان قضایی مرتبط با پرونده‌ انفجار دفتر نخست‌وزیری) نپیوست، یک مستند ساخته شود.
مسعود ده‌نمکی افزود: من به شجاعت آقای موگویی احترام می‌گذارم و از او انتقاد نمی‌کنم. درحالی‌که طیف ما غریبه‌نواز هستیم و در مورد خودی‌ها خودزنی ‌می‌کنیم، من وارد محتوای فیلم نمی‌شوم، چون آدم جان‌دوستی هستم و آدم‌های دیگری هستند که درباره‌ این مسائل حرف بزنند!
حمیدرضا ترقی، عضو شورای مرکزی «حزب مؤتلفه اسلامی»، سخنران دیگر این برنامه بود که در سخنانی گفت: ساخت این فیلم گام سختی است که با شهامت برداشته شده و قطعاً نواقصی هم دارد که باید با اخبار و اطلاعات موثق کامل شود تا این موضوع را برای نسل جوان شفاف کنیم.
وی با بیان اینکه بعضی نکات فیلم کاملاً مبهم بود و به آنها جواب داده نشد، ادامه داد: حتی بعضی از مصاحبه‌شوندگان هم واقعیت را نگفتند و نیاز است این قضایا در محکمه طرح شود تا پاسخ بگیرد.
حسن عباسی آخرین سخنران این مراسم رونمایی بود که بیشتر شبیه میتینگ سیاسی شده بود و بیش از طرح مباحث مرتبط با این مستند، مسائل جاری کشور و دولت مورد نقد و نظرهای تند قرار می‌گرفت.
او با بیان اینکه امروز عصر مقاله نوشتن نیست،گفت: اندیشمندان بزرگ جهان هم مقالات خود را در قالب مستند و فیلم ارائه می‌کنند و در هالیوود هم نظریات علمی را در قالب فیلم سینمایی عرضه می‌کنند.
او با اشاره به ساخت این فیلم توسط «جوانان انقلاب» ادامه داد: جوانان انقلابی ما این توانایی را دارند که به عرصه‌هایی ورود کنند که بتوان نظر صاحب‌نظران را هم در آن وارد کرد. برای این فیلم هم حتماً باید نظر بزرگان تاریخ شفاهی انقلاب را جویا شد و با هماهنگی آنها این فیلم را به انتشار عمومی رساند.

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (0)

شما باید وارد شوید تا قادر به ارسال دیدگاه باشید.