مجله اینترنتی فانوس : نبرد در روز عاشورا از همان ساعات اولیه صبح (پس از نماز) با آرایش دو لشکر آغاز گردید و تا نزدیکی‌های غروب روز عاشورا ادامه پیدا کرد.[۱] در پاسخ به این قسمت از سوال شما که: آیا جنگ تن به تن بوده باید گفت: ابتدا جنگ تن به تن در گرفت اما از آن‌جا که تلفات دشمن بسیار شدید بود آنان اقدام به حمله دسته جمعی کردند.[۲] در مجموع سه حمله دسته جمعی به سمت خیمه‌های امام حسین (ع) شکل گرفت که دو حمله اول با مقاومت و رشادت شگفت‌انگیز یاران حضرت، لشکریان عمر بن‌سعد مجبور به عقب نشینی شدند. اما حمله سوم پیش از اذان ظهر آغاز و تا عصر روز عاشورا ادامه یافت و غالب یاران حضرت در حمله سوم، پس از نماز ظهر و در عصر روز عاشورا به شهادت رسیدند. که علت آن را باید: «تشنگی و خستگی مفرط آنان بر اثر مبارزه قبل از ظهر» آنان دانست.
با توجه به تسلط و وسعت دید هر یک از ناقلان این واقعه بر بخشی از وقایع، وی تنها به نقل همان بخش پرداخته و دیگری نیز صحنه‌های دیگری را که دیده نقل کرده است. در نتیجه به هنگام جمع آوری کل آن‌ها توسط یک نویسنده، به نظر می رسد که آنان یک به یک به میدان رفته و به شهادت رسیده‌اند [۳] لذا حوادث زیاد به نظر می‌رسد. به عنوان مثال گاه چهار تن یک‌جا نزد امام آمده و اجازه میدان می‌خواستند. سپس به میدان رفته و به شهادت می‌رسیدند. اما از آن‌جا که نویسنده حوادث مربوط به هر یک را جدا گانه و به نقل از یک نفر روایت کرده است، بیان نحوه شهادت آنان طولانی شده و زیاد به نظر می‌رسد.

%d8%a7%d9%85%d8%a7%d9%85-%d8%ad%d8%b3%db%8c%d9%86-%d8%b9%d8%a7%d8%b4%d9%88%d8%b1%d8%a7-4
جهت مطالعه و کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به کتاب: «مقتل جامع امام حسین علیه‌السلام» که حاصل تلاش ده ساله گروهی از محققین است و با موشکافی و بیان دقیق مطالب مربوط به واقعه عاشورا و حذف مطالب خرافی به بیان ابعاد حقیقی این رخداد عظیم تاریخی پرداخته است، مراجعه فرمایید.
پی نوشت :

[۱] . بَلاذُری، انساب الاشراف، (محققین: سهیل زکار و ریاض زرکلی، بیروت، دار الفکر، چ اول، ۱۴۱۷ ق) ج۳، ص۳۹۵؛ طبری، تاریخ الأمم و الملوک، (محقق: محمد ابوالفضل ابراهیم، بیروت، روائع التراث العربی، بی‌تا) ج۵، ص۴۲۲؛ شیخ مفید،الارشاد، (تحقیق: موسسه آل ‌البیت(ع)، قم، المؤتمر العالمی لألفیه الشیخ المفید، چ اول، ۱۴۱۳ق) ج۲، ص ۹۵؛ ابوحنیفه دِیْنَوَری، الاخبار الطوال، (محقق: عصام محمد الحاج علی، بیروت، دار الکتب العلمیه، چ اول، ۱۴۲۱ ق) ص ۳۷۸؛ ابن‌اعثم، کتاب‌الفتوح، (محقق: علی شیری، بیروت، دار الأضواء، چ اول، ۱۴۱۱ ق) ج۵، ص۱۰۱؛ ابن‌اثیر، الکامل فی التاریخ، (تحقیق: مکتب التراث، بیروت، دار إحیاء التراث العربی، چ چهارم، ۱۴۰۸ق) ج۲، ص۵۶۰؛ خوارزمی، مقتل‌الحسین، (محقق: محمد سماوی، نجف، مطبعه الزهراء، ۱۳۶۷ ق) ج۲، ص۴؛ ابن‌کثیر، البِدایه و النِّهایه، (تحقیق: مکتب تحقیق التراث، بیروت، دار احیاء التراث العربی و موسسه التاریخ العربی، ۱۴۱۳ ق) ج۸، ص۱۹۲؛ ابن اثیر، اُسْدُ‌الْغابَه، (بیروت، دار الفکر، ۱۴۰۹ ق) ج ۱، ص ۴۹۹٫

[۲] . طبری، تاریخ الأمم و الملوک، ج ۵، ص۴۳۰؛ بَلاذُری، انساب الاشراف، ج ۳، ص ۳۹۸؛ شیخ مفید، الارشاد، ج ۲، ص ۱۰۲؛ ابن‌اثیر، الکامل فی التاریخ، ج۲، ص۵۶۴٫

[۳] . به عنوان نمونه نگاه کنید:‌ طبری، تاریخ الأمم و الملوک، ج ۵، ص ۴۴۶٫

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (0)

شما باید وارد شوید تا قادر به ارسال دیدگاه باشید.