سازمان حج و زیارت اعلام کرده است که از ۲۰ آبان ثبت نام برای اعزام زائران به عتبات و عالیات و پیاده روی در ایام اربعین حسینی در دفاتر کارگزاری انجام می گیرد.

سال گذشته ۵۰۰ هزار نفر در این طرح ثبت نام کردند و عازم کربلا شدند. سازمان حج امسال پیش بینی ۷۰۰ هزار زائر را کرده است.

هزینه ثبت نام هر فرد در دفاتر کارگزاری حدود ۱۴۵ هزار تومان برآورد می شود. به این ترتیب که ۴۰ دلار هزینه اخذ ویزا و ۱۵ هزار تومان حق کارگزار دریافت می شود.

مجموع این هزینه با نرخ دلار ۳ هزار و ۲۵۰ تومان حدود ۱۴۵ هزار تومان برآورد می شود.

طبق اعلام سازمان حج و زیارت برای ثبت نام همین میزان مبلغ کافی است اما هزینه های دیگر سفر بر عهده مسافر خواهد بود.

هزینه اقامت در کشور عراق بسته به نوع هتل ها متفاوت است اما معمولا با توجه به هزینه غذا و مکان برای ۴ شب حدود ۵۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان هزینه خواهد شد.

با این حساب اگر امسال ۷۰۰ هزار نفر در این طرح ثبت نام کنند مجموعا ۱۰۱ میلیارد و ۶۶۸ میلیون تومان برای ویزا و حق کارگزار پرداخت خواهند کرد که از این میزان ۱۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان به عنوان حق کارگزار به دفاتر کارگزاری حج می رسد و مابقی به عنوان هزینه اخذ ویزا دریافت می شود.

اگر هزینه هر نفر در عراق ۵۰۰ هزار تومان برآورد شود مجموعا ۳۵۰ میلیارد تومان نیز در این کشور برای هتل، غذا و سایر بخش ها هزینه خواهد شد ضمن اینکه کشور عراق برای صدور ویزا حدود ۹۰ میلیارد تومان دریافت خواهد کرد که مجموع ۴۴۰ میلیارد تومان به عنوان درآمد توریستی کشور عراق از محل اعزام زائران ایرنی در ایام اربعین محسوب می شود.

سعید اوحدی رئیس سازمان حج و زیارت گفت: سامانه ثبت‌نام از زائران پیاده‌روی اربعین از ۲۰ آبان ماه کار خود را آغاز می‌کنند و بر اساس میزان ظرفیت مرزها زائران می‌توانند به مرور ثبت‌نام خود را انجام دهند و سامانه به صورت هوشمند روز اعزام آنها را مشخص می‌کند.

وی ادامه داد: بر اساس اعلام شورای امنیت ملی ظرفیت مرز مهران روز ۱۰ هزار نفر، چزابه ۶ هزار نفر و شلمچه ۸ هزار نفر اعزام شده است که بر اساس این ظرفیت روزهای اعزام زائران مشخص و در جزو ثبت‌نام آنها اعزام می‌شود.

وی گفت: هزینه اخذ ویزا ۴۰ دلار است، بیمه و خدمات پزشکی رایگان و حق کارگزار ۱۵ هزار تومان در نظر گرفته شده است. بنابراین زائران می‌توانند تنها با پرداخت هزینه ویزا و حق کارگزار ثبت‌نام خود را انجام دهند و ویزای خود را دریافت کنند.

رئیس سازمان حج و زیارت همچنین به موضوع اخذ ویزا در مرزها اشاره کرد و گفت:‌ ویزایی که از سوی دولت عراق در مرزها داده می‌شود، ۸۲ دلار هزینه دارد در صورتی که ویزایی که از سوی کارگزاران داده می‌شود تنها ۴۰ دلار هزینه دارد و سال گذشته تعداد زیادی از پاسپورت‌های زائران در مرزها گم شد و تعداد زیادی ویزای جعلی صادر شد اما متقاضیان می‌توانند با اخذ ویزا در داخل کشور به راحتی زیارت خود را انجام دهند و از تجمع در مرزها و فعالیت دلالان جلوگیری می‌شود./صدای اقتصاد/

نظرات کاربران (0)

شما باید وارد شوید تا قادر به ارسال دیدگاه باشید.