به این دلیل حتما هندوانه پخته بخورید

به این دلیل حتما هندوانه پخته بخورید

مصرف هندوانه پخته برای رساندن بخشی از خواص این میوه پرخاصیت به بدن است ، گفتنی است خوردن عصاره هندوانه ای که پخته شده است تاثیر فوق العاده ای در رفع مشکلات داخلی بدن دارد.در بخش سلامت و پزشکی مجله خبری سرگرمی فانوس با ما باشید.

هندوانه پخته چاق کننده است با لاغر کننده؟

هــنـــدوانـه دارای طبـــع سرد و تر است که گوشت و پوست این میوه قابــلـــیـت مصـرف خوراکی و اثر دارویی دارد. پخـتنـــهــنـــدوانـــه و گرفــتــن عصــاره آن سبـــب تعــادل اعـمـال کبـــد و انـــدام هایی که تحـــت نظر کبـــد وظایـــف خود را انـــجام می دهـــند مانـــند کلـیـــه و دســـتــگــاه ادراری می شود. اگــر مزاج کبد به سمــت سردی یا گرمی بیـــشتـــر برود عارضه هایی مانــنـدســنـگ کلیــه، دیابت و کاهـش یا افـــزایش قوای جنسی در بدن ایجــاد می شود، هنـدوانه نقش موثری در تعادل عمـــلکرد اعــضــایی از بدن که توسط کبـــد کنـــترل می شوند، دارد.

همه افــراد می توانـــنـد هنــدوانه را مصـرف کنـــنـــد. ولی اشــخـاصـــی مزاج سرد دارنـد مانـنـد میانسال و کهـنــسالـــان باید پس از مصرف هنـــدوانــه مقداری عســل یا حلوا میل کنــنـــد.

هندوانــه از ۹۲ درصـــد آب تشــکــیل شده است. فاقد چربــی و پروتئین اســت و درصـد گلوسیــد (قنـــد) آن پاییـــن اسـت. به همــیـن دلــیل یکـــی از آن میوه های کم کالـری است. می شود از ایـن میوه حتی به عنوان دسر لذت بخــش افـــرادی که رژیم لاغــری گرفـتـه اند اسـتفاده کرد.جوانــان و افرادی که مزاج گرم و تر یا کبد گرم دارند بایـــد یک ترکیب غذایـی را خورده و پس از آن هندوانه را میـــل کنند. در این صورت حرارت معـده صرف ماده اولیــه می شود.کبد تولیـد کنــنده حرارت بدن است و هنـدوانــه در کاهـش حرارت کبـــد نقش دارد، در نتـــیجــه هندوانه می توانـد در تنـــظـــیم حرارت بدن و کنــترل تشـــنــگـــی و عطــش موثر باشـــد.

 اگـــر برای رشد هنـدوانـه از کود شیمـیـــایی استـــفـاده شده باشـــد خاصیــت نفاخ بودن آن بیــشتــر می شود، همــچـنین افراد بایـد از مصـــرف هندوانـه هایـی که در داخل آنها ریـشه وجود دارد، خودداری کننــد.

 هر چه هندوانـه قرمـــزتــر باشــد، خواص آن افزایش پیــدا می کند. مصــرف ایــن میوه باعث ایجاد رطوبت شیریـن در بدن می شود و از آنجـایـــی که اعـــضـای بدن انـــســان شیریـن دوست هسـتـــنـد ایـن رطوبت شیرین می تواند بر روی مزاج اعـضـای بدن انـــسـان تاثـیـرگذار باشد.

به این دلیل حتما هندوانه پخته بخورید

در پاسخ به این سوال که هندوانه چاق کننده است یا لاغر کننده باید گفت :هندوانه یکی از میوه های کم کالری است

در بازار هندوانه زرد (نبــاتـــی یا عسـلـــی) و قرمز وجود دارد، اشخـاص بایـد هندوانــه را همراه با تخـــم آن مصـــرف کنـند، زیــرا تخــم هنــدوانـه سبــب کاهش نفخ ایــن میوه می شود.

هنـدوانه رقیـق کنــنـــده غلــظـت خون اســـت. این میوه به اعـضایی از بدن مانــنـــد کبد کمــک می کند که در ترشـــح صفرا یا پروتئین هایـــی که مورد نیـــاز بدن اســـت، تعـادل را ایـــجاد کند. اگـر در عضوی مانند کلـیــه، سنـگ به صورت های مخـــتــلـــف شکــل گرفـــتـــه باشــد، مصرف هندوانه سبب تســهـیل دفع آن می شود. ۷۰ تا ۸۰ درصد از سنــگ های کلیـــه به وسیـلـــه خود کلیه قابـلیـــت دفــع دارند.

مصرف ایـن میوه علاوه بر اینــکه به تعـادلِ حرارت معـده کمک می کنـــد در جابــجایــی غذا از معـــده به روده نیز نقش دارد و اشــخاصی که مانـــدگاری غذا در معـــده آنــها بیــشـتــر اسـت بایـد هنـــدوانـــه مصرف کننـــد.

مربـــای پوست هنــدوانـــه در درمان برخـی از سردرد ها در افـــرادی که مزاج گرم رو به سردی دارنـــد و در اشـــخـاص میــانســال و کهـــنـــســـال که مزاج سرد دارنـــد، مفید اســـت.

افــرادی که گرم مزاج هسـتــند بایـد مربــای پوست هندوانــه را داخل سکنـــجــبـــیـن حل کرده و میـــل کنند، مصـرف پوست هنــدوانه نیـــز در مبتــلایان به وسواس ذهـــنی ضروری است، مربای پوست هندوانه نیـــز نقـش ملـــیــن در افــراد مبــتـلا به یبوست را دارد.

اشــخاصــی که دچــار ضعف هضم در معده هســتــند باید پس از غذا مربـای پوست هندوانـه استـفاده کننـــد و این مربــا در تقویت هاضـمه در معده و کل اعضای بدن تاثــیرگذار است.

مصـرف هنـدوانه برای همـــه سنـــیـن مفـــیــد اســـت و افـرادی که مزاج سرد دارنـــد به خصوص جوانان بایـــد آب هنـــدوانه را با ۲ قاشــق غذاخوری سکنـــجبیـــن در یک لیوان مخلوط کننــد، سپس این ترکـــیــب را قرقره کرده و بنوشند. مصـرف ایـن نوشیــدنــی به مدت سه تا چهـــار هفـــتـــه سبـــب دفع سودای حاصل از صفرا از سیـــســـتـم اعصــاب مرکزی می شود.

نوشیـدن آب هنــدوانه با سکنـــجبین، آب هندوانـــه و عسـل برای میـــانـسـال و کهنســالان و آب هنـدوانـــه به تنـــهـــایی برای افرادی که مزاج گرم و خشــک دارنـــد، مفیـــد اســت. آب هنـــدوانه به هضم غذا کمک می کنـد.

مشکلات داخلی بدن خود را با مصرف هندوانه پخته ریشه کن کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (0)

شما باید وارد شوید تا قادر به ارسال دیدگاه باشید.