پاسخ امام رضا(ع) به سوال چرا روزه گرفتن برای یک انسان مسلمان واجب است؟

پاسخ امام رضا (ع) درباره اینکه چرا روزه واجب شده است؟

در این مطلب از بخش دینی و مذهبی مجله خبری سرگرمی فانوس به موضع روزه گرفتن پرداخته ایم.علت وجوب روزه بر انسان‌ها چیست؟پاسخ این سوال توسط امام رضا (ع) داده شده است که در ادامه آن را مشاهده خواهید کرد.با ما همراه باشید.

ماه رمضان ماهی است که خداوند دربارۀ آن در قرآن کریم فرمود: «کُتِبَ عَلَیْکُمُ الصِّیَامُ کَمَا کُتِبَ عَلَی الَّذِینَ مِن قَبْلِکُمْ لَعَلَّکُمْ تَتَّقُونَ، ای کسانی که ایمان آوردید! روزه بر شما نوشته و مقرر شده همانگونه که بر کسانی که پیش از شما بودند مقرر د تا شاید با تقوا شوید».

در همین راســتــا، یکـــی از سؤالاتی که ممکن اسـت برای بســـیاری از انــســانــ‌هـا مطرح باشـــد ایـــن است که علـت وجوب روزه بر انـســان‌ـــهــا چیــست؟ برای دریــافت پاسخ ایـــن سؤال، به روایــتـــی از امــام رضا (ع) در ایـن باره اشـاره می‌کـــنـــیم.

امام رضا (ع) در پاسخ به پرسش فضل بن شاذان نیشابوری در خصوص فلسفه روزه هنگامی که فضل بن شاذان به امام رضا (ع) عرض کرد چرا فرمان به روزه داده شده و در اسلام واجب شد؟ فرمود:

بـــرای ایــنــکـــه گرسـنـگـــی و تشــنـگی را بشنـــاســند و به فقـــر و ناداری (خود) در آخرت پی ببـرند و برای اینـــکـــه روزهـــ‌ـــدار (به درگـــاه الـــهــی) خاشع، فروتن و خوار شود و نیـازمندی نشـــان دهد، پاداش برد، حســـابـــگـــر بار آیـــد، در برابر سخـــتـــی‌ها که از گرسنـــگـــی و تشـنـگـــی به او می‌رسـد صابـــر باشد تا مستـحق ثواب شود. علـــاوه بر ایـــن، در روزه چیزهای دیگری هســـت از قبـــیل شکـــسـتن شهوت‌هــا، کنـــترل هوای نفـس، پیـــشـــگیــری از طغـیان آن و ایـنـــکه در دنـــیـــا موجب پند و عبرت آنان شود و مایۀ ریــاضت و سخـــتـــ‌کوشی و تمرینـــی برای آمـاده کردن آنان بر انـــجــام تکـــالـــیـف باشد، دلیـــل و راهنمـای آنـــان بر سخـتـــی و شدت جهـان دیـــگــر شود و در پرتو روزه شدت فشــار و سختی گرســـنـــگـی و تشنگی را بر فقـیران و بیـــنوایــان در دنـیـــا احســـاس و درک کنـــند و بشـنـــاسند و آنـچه را خداوند در اموالـشــان برای مساکـیـن و تهی دســـتـــان واجـــب کرده ادا کننـــد.

متن حدیث:

«وَ فِی الْعِلَلِ وَ عُیُونِ الْأَخْبَارِ بِأَسَانِیدِهِ الْآتِیَهِ عَنِ الْفَضْلِ بْنِ شَاذَانَ عَنِ الرِّضَا ع قَالَ: إِنَّمَا أُمِرُوا بِالصَّوْمِ لِکَیْ یَعْرِفُوا أَلَمَ الْجُوعِ وَ الْعَطَشِ فَیَسْتَدِلُّوا عَلَى فَقْرِ الْآخِرَهِ وَ لِیَکُونَ الصَّائِمُ خَاشِعاً ذَلِیلًا مُسْتَکِیناً مَأْجُوراً مُحْتَسِباً عَارِفاً صَابِراً عَلَى مَا أَصَابَهُ مِنَ الْجُوعِ وَ الْعَطَشِ فَیَسْتَوْجِبَ الثَّوَابَ مَعَ مَا فِیهِ مِنَ الْإِمْسَاکِ عَنِ الشَّهَوَاتِ وَ لِیَکُونَ ذَلِکَ وَاعِظاً لَهُمْ فِی الْعَاجِلِ وَ رَائِضاً لَهُمْ عَلَى أَدَاءِ مَا کَلَّفَهُمْ وَ دَلِیلًا لَهُمْ فِی الْآجِلِ وَ لِیَعْرِفُوا شِدَّهَ مَبْلَغِ ذَلِکَ عَلَى أَهْلِ الْفَقْرِ وَ الْمَسْکَنَهِ فِی الدُّنْیَا فَیُؤَدُّوا إِلَیْهِمْ مَا افْتَرَضَ اللَّهُ لَهُمْ فِی أَمْوَالِهِمْ».

(شیخ صدوق، عیون اخبار الرضا، ج ۲، ص ۲۴۷)

پاسخ امام رضا(ع) به سوال چرا روزه گرفتن برای یک انسان مسلمان واجب است؟

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (0)

شما باید وارد شوید تا قادر به ارسال دیدگاه باشید.