تاثیرات مهم پیاده روی بر روی مغزتان را میدانید؟

تاثیرات مهم پیاده روی بر روی مغزتان را میدانید؟

یک مطالعه نشان می دهد تنها ۲۵ دقیقه پیاده روی در روز می تواند از ابتلا به زوال عقل پیشگیری کند. با ما در بخش سلامت و پزشکی مجله خبری سرگرمی فانوس همراه باشید.

تاثیرات پیاده روی بر روی مغز

تاثیرات پیــاده روی بر روی مغز , محقـــقــان کانادایــی وضعـیت یک گروه ۳۸ نفـــره مبــتــلا به اختــلــال شنـاختـــی عروقی – دومیــن علـت شایع ابــتــلـــا به زوال عقـــل پس از آلزایمر – را پیــگــیری کردند و دریافتـــند افــرادی که بالــغ بر ۳ ساعت در هفـــتــه پیاده روی کمی تنــد داشـــتــنـــد، عملکـرد مغزی بهـــتــری یافتـــنـــد و پس از شش ماه، زمـان های واکنـــش و سایـر علـــائم عملــکـــرد مغزی نیــز در آنـــهــا بهـبود پیـــدا کرد.

نتـایج این مطالعــه در مجـلـــه «British Journal of Sports Medicine» منتــشـــر شد.

به گفتـــه ایـن محققان، مطالـعـه جدیــد همــچــنـیـن نشان می دهد پیاده روی سریــع و منـــظــم در وهله اول می توانـد احـــتمال ابـتـــلـا به اختـلال شنــاخـتـــی عروقی را کاهـــش دهـــد.

تاثیرات مهم پیاده روی بر روی مغزتان را میدانید؟

مغــز انـدامــی اســـت که به سوخت و ساز زیـاد نیاز دارد و برای رسانـدن مواد مغـــذی ضروری و اکسیـژن به بافــت های آن، به جریـــان خون فراوانـــی نیاز دارد.

لیو – آمــبروز محقق دانشگـــاه بریـــتیـــش کلـمـــبیــا در ونکوور و تیـــم تحـــقیــق بطور تصـادفی ۳۸ سالــمـــند مبتلــا به اخـــتـــلال شناختی عروقی خفـــیـــف را در دو گروه قرار دادنـد.

یک گروه برنـامــه آموزشـــی هوازی را دنبال می کرد که شامل ۳ جلســه پیـاده روی یک ساعتـه در هفــتـــه به مدت ۶ ماه بود و گروه دیـگــر مراقـــبت های متـعارف را دنبال کردند.

علاوه بر ایـن، به هر دو گروه اطلاعــاتــی درباره اخـتلـــال شنـــاختی عروقی و نکـاتی برای پیروی از یک رژیــم غذایـــی سالم ارائه شد.

پیش از شروع برنـامـــه ورزشی و در آخـــر ۶ ماه همـه شرکت کننــدگـــان اســکن های کاربـــردی از مغـز نیز داشــتنـد و آزمایش های دیـــگری هم برای سنجـش میـــزان فعالیت های عصــبــی و توانـایـی شناختی از آنـــهـا به عمـل آمده بود.

افــرادی که در گروه تمـریـــنـــات هوازی بودنـــد، در آزمایـــش های شناخـتـــی واکــنــش بهتـری در خصوص مدت زمـــان واکنـــش داشتنـــد و تغیـــیراتی در فعـالیت مغزی انـــهـا رخ داد که بیشـتر به مغز سالم شباهـــت دارد در حالـی که در گروه دیـگـــر ایــن تغییرات وجود نداشـــت.

به گفـــته لیوم-آمـــبــروز، تایــید ایـن یافـتـــه ها به مطالـعــات بیشــتری نیـــاز دارد، امـا ورزش ظاهـــرا راهــبــردی نویدبـخش برای رســـیـدن به سلامت شنــاختــی در میــانــسـالـــان است.

فقط با چند دقیقه پیاده روی می توانید زوال عقل را از آینده خویش پاک کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (0)

شما باید وارد شوید تا قادر به ارسال دیدگاه باشید.