مجله اینترنتی فانوس : اینکه چه عواملی در انحراف جامعه اسلامی مؤثر بوده است و به عبارت بهتر ارزش ها چگونه کناز زده شد؟ و در نهایت مردمی با قساوت تمام به خاطر عمل به تکلیف روی پسر رسول خدا شمشیر کشیدند و او را با فجیع ترین شکل ممکن به شهادت رساندند!؟

۱ . بی تفاوتی نسبت به اهل بیت (خودی، غیر خودی)
وقتی امامت و رهبری از مرکز و محوریت خود دور شد و این امانت الهی در دست کسانی قرار گرفت که به هیچ وجه شایستگی آن را نداشته اند، زمینه های تحریف و گسسته شدن رشته های دین پدید خواهد آمد در واقع با انزوای اهل البیت و جلوگیری از کتابت و نش کلام نبوی زمینه های بروز بدعت ها، جعل حدیث مهیا می شود و این روند ارتجاعی به طرز وحشتناکی پیش می رود و ارزش های
الهی کمرنگ می شود و در نتیجه جامعه اسلامی با انحراف همرنگ می شود .
در واقع، معاویه با این سیاست یعنی مهجور کردن اهل البیت ارتباط وارثان علم نبی را با مردم قطع کرد و نتیجه این سیاست شوم از بین رفتن مرجعیت دینی و علمی و آگاه وقابل اعتماد بود .
در نتیجه با کنارگذاشتن وصایای پیامبر، معنویت اسلام ناب در جامعه به واسطه روی کار آمدن خائنین لفاظ و فریبکار رنگ باخت و ارزش ها دگرگون شد .

androidonlinenewsimage-aspx

۲ . دنیاطلبی
مؤلفه دنیاطلبی به خصوص در مورد خواص باعث نفی ارزش ها اسلامی در جوامع می شود .
مدعیان دینداری فراوانند، اما آنها زمانی بر این ادعای خود باقی هستند که دینشان به دنیایشان لطمه و صدمه ای وارد نکند، اما همین که امری بین دین و دنیایشان پیش آید و با گرفتن دین، دنیا را از دست بدهند، آن وقت است که دینداران واقعی کم خواهند بود . همچنان که امام حسین در تمام سخنرانی ها در شب و روز عاشورا برای دوستان و دشمنان مطرح می کند که «و کونو من الدنیا علی حذر» ، یعنی از دنیا حذر کنید .
و این جمله جای تامل دارد، تصور کنید چیزی به کشته شدن نمانده، قاعدتا باید مهمترین حرف ها گفته شود، چه می گویند، و چه چیزی می شنویم اینکه از دنیا حذر کنیم .
اگر عشق به دنیا در دل انسان باشد جلوی او را می گیرد و موجب می شود انسان به صورت های مختلف رفتار دنیاپرستانه خود را توجیه کند . منطق هم برایش بسازد، خود را عقل کل هم بداند و دم از عقلانیت هم بزند .

۳ . حرام خوری
روز روز عاشورا است امام برای مردم سخنرانی می کنند:
«. . . حمد و سپاس خدایی که دنیا را دار فنا و زوال قرار داد، فریب خورده کسی است که دنیا او را فریب داده باشد و بدبخت کسی است که فریفته دنیا شود .»
اما این سخنان با تمام ملایمتی که دارد در آنها اثر نمی کند تا آنجا که امام می فرماید:
«الا الحرام من الدنیا انالوکم » آنچه باعث ایجاد چنین روحیه ایی در شما شده که حاضر به ارتکاب بدترین گناهان شده اید چیزی نیست جز مال حرامی که به شما داده اند و «خسیس عیش طمعتم فیه » علاوه بر این آرزو دارید که بعد از کشتن ما به رفاه برسید، اما هرگز به آن نخواهید رسید .

۴ . از بین رفتن غیرت دینی
مؤلفه دیگری که حائز اهمیت است افول غیرت دینی است همان طور که پیشتر اشاره شد معاویه جهت ساکت کردن مردم و توجیه کارهای ظالمانه خود از فرقه جبریه استفاده کرد، در واقع با القای اینکه قضا و قدر الهی اینگونه بوده مردم را وادار به سکوت و برهم گذاشتن چشم روی خیلی از اهانت ها که کرده بود، می کرد .
خطرناکتر از جبریه، فرقه مرجئه بود در این فرقه فقط اعتقاد قلبی اهمیت داشت یعنی هر کار که دلت می خواهد انجام بده، همین که اعتقاد داشته باشی بس است . یعنی با این مکتب بساط عمل به دستورات الهی که علاوه بر شعار باید در جامعه هم عینیت داشته باشد برچیده می شد .
در واقع با این مکتب هر کس به بهانه اینکه من اعتقاد به خدا دارم ولی دلم می خواهد این کار را انجام بدهم خلاف کار خود را توجیه می کرد . اینگونه روح امر به معروف و نهی از منکر هم در جامعه از بین می رود و به بهانه قرائت های مختلف از دین، هر کاری که بخواهند، می کنند به نام دین هم می گذارند .
البته امروز هم با همان مکتب ها با نام های دیگر روبه رو هستیم پلورالیزم، اومانیسم، لیبرالیسم . ایسم هایی که شکل پیشرفته مکاتبی چون مرجئه و جبریه هستند و باز هم در جهت حذف غیرت دینی و حساسیت مسلمانان نسبت به اصول اسلام، تلاش می کنند .

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (0)

شما باید وارد شوید تا قادر به ارسال دیدگاه باشید.