کم خونی

مواد غذایی مناسب برای مقابله با کم خونی

کم خونی یا آنمی اختلال خونی شایعی است که در آن گلبول های قرمز و یا هموگلوبین کافی در خون وجود ندارد.در ادامه این مطلب با ما باشید.

_____________________________فانوس_____________________________

مقابله با کم خونی با این مواد غذایی

آنـمــی یا کم خونی اختـــلـالی اســـت که در نتـــیجـه کاهـــش میــزان هموگلوبین خون (بر اثر کمـــبود آهـــن یا مشکلات مربوط به جذب ایـــن ماده معدنـــی) بروز می کنـــد. کم خونی یک اخــتـــلال تغذیه ای بســیار رایج در جهـان است و این مشـــکل معــمولا خانم ها و کودکان را درگــیـر می کند.
متاســفـانــه در نتیجه ابــتــلا به کم خونی نیز فرد دچــار مشـکلــات جدی در بدن می شود، البــته علـاوه بر کمـبود آهن، ممـکـن است کم خونی در نتــیجه کمبود اسیدفولیــک و ویتـــامین B12، عوامــل ژنـــتیـــکــی یا بیـــمـاری های مزمـــن نیز بروز کند. محـقــقـان بر این عقــیـده هســـتــنـــد که داشــتـن تغذیه مناسب کلیــد پیـــشگـــیــری از بروز این بیـماری و درمـــان آن اسـت. در ادامـه با چند ماده غذایی آشنا می شوید که کمــک زیـادی برای مقـابـــلــه با کم خونی می کنـند.

منابع غذایی عالی برای جلوگیری از کم خونی:

اســفناج

لوبیاها، عدس، سویا و نخود در بیــن دیـگـــر حبوبات در هر لیوان تا حدود 5 میلــی گرم آهـن به بدن می رســـانند. توجه داشتـــه باشیــد که عدس بیشتـــریــن میـــزان ایــن ماده معدنـی را داراســت. عدس همـــچـنـــیـــن کم چرب و در عیـــن حال سرشـار از پروتئین اسـت. می توانید برای وعده صبـــحـانــه عدســی را بگنـجـــانــیـــد.

اســـفــنـــاج خواص متعـــددی دارد و یکی از منــابع غذایـی گیــاهـــی آهن محـسوب می شود. این سبزی خوشمزه همچـنیـــن سرشار از فیــبرها، ویتـامـین A، B9 ،C و E بوده و حاوی میزان زیـــادی بتاکاروتن و کلـسـیــم اسـت. با مصرف روزانــه نصـــف لیوان اســفنــاج می شود حدود 20 درصد نیاز روزانــه به آهن را تأـمین کرد. بهتـــر است بدانید که تمام سبــزیـــجات سبزرنگ مانند بروکلی، کلــم کیـــل، کاهو یا شاهی و غیـره برای مقابـله با این بیـمـاری موثر هسـتـــند.

کم خونی

مواد غذایی مفید برای کم خونی

مـــنـــابـع غذایـــی حیوانـــی

مواد غذایـــی حیوانـی بهــتـریـن منــبع آهن رژیـم غذایــی محـــسوب می شوند. چون حاوی آهن هِــم هســـتـــند که 30 درصـــد بهتر از آهن موجود در منابع غذایی گیــاهی جذب بدن می شود. بنابرایـن توصیـــه می شود که از مصــرف گوشت قرمـــز، جگر، غذاهای دریــایی، ماهـی و تخـــم مرغ و غیره غافـل نبـــاشیـــد.

جوی دو سر

دو قاشـــق جوی دو سر تا حدود 4.5 میــلـــی گرم آهن به بدن می رســـانـد. برای مقـــابـــلـه با کم خونی توصیـــه می شود که از مصـــرف جوی دوسر غافـــل نشوید. انواع آرد غنی شده جوی دو سر نیز حاوی مکــمل ویتـــامــین B کمــپـلکـــس هستـــنـــد.

بادام هنـــدی

بادام هنـــدی یکی از ترکـیبــات پرطرفـــدار آجــیـــل است. باید بدانـیـــد که مصرف بادام هنـدی برای تأــمـــیــن آهـن مورد نیـاز بدن موثر اســـت. بنــابراین توصیــه می شود که روزانـه یک مشـت کوچک از این بادام های زرد و خوشمــزه را میـــل کنــید. کره بادام زمـینـــی نیز منـبــع خوبی برای مقـــابـــلــه با کم خونی محـسوب می شود. از دیگر میوه های خشــک حاوی آهن می توان به آلو خشـک، کشـــمـش، زردآلوی خشــک، بادام، انـجـیـر و خرمــا اشاره کرد.

تخم مرغ

اگر از کم خونی رنـج می برید بهــتر است تخـم مرغ را وارد برنـامـه غذایـی تان بکــنــیـــد. هر یک عدد تخم مرغ حاوی 1 میــلی گرم آهـــن است. مصـرف منـظـــم ایـــن ماده غذایـــی مواد مغـذی زیــادی وارد بدن می کند در حالی که کالــری آن زیاد نیـــســت. توصیـه می کنـــیـم به همراه تخـــم مرغ آب پرتـقــال نیــز مصرف کنـــیـد. چون ایـن نوشیـــدنـی باعـــث تحریــک جذب آهن توسط بدن می شود.

کم خونی

مواد غذایی مفید برای کم خونی

نان کامـل

نتایـــج پژوهش های متعدد نشان می دهـــنـد که یک برش نان کامل حدود 6 درصــد نیـاز روزانـه ما به آهــن را تأـمین می کندو مصـرف دیگـر مواد غذایی کامل مانــند پاسـتـاهــای تهــیه شده از آرد کامل، برنـج و غلـــات کامــل نیز توصیه می شود چون به برطرف شدن مشکل کم خونی کمــک زیـــادی می کنـند.

حبوبات

حبوبات منـبـع طبــیعـــی فیـبرهــا هستــنـــد. بایـد بدانـــید که این ترکیـبـــات مغذی نیز جزو روش های ضروری برای پیشگـــیـری و درمـــان کم خونی محـــسوب می شوند. لوبیــاهــا، عدس، سویا و نخود در بیــن دیگـر حبوبات در هر لیوان تا حدود 5 میلــی گرم آهن به بدن می رســـانــند. توجه داشـــته باشــید که عدس بیـــشـــتــرین میـــزان این ماده معدنـی را داراسـت. عدس همـچنــین کم چرب و در عیــن حال سرشار از پروتئین اســت. می توانــیـد برای وعده صبـــحانــه عدسی را بگـنجانیـــد و از خواص آن بهره منـــد شوید.

گوجه فرنـــگی

اگـر از کم خونی رنج می بریــد بهتر اسـت تخـــم مرغ را وارد برنـــامـــه غذایـی تان بکـنید. هر یک عدد تخم مرغ حاوی 1 میلی گرم آهـن است.
گوجه فرنـگــی حاوی میـــزان قابـــل توجهـی ویتامـــین C، ویتــامیـــن E و بتاکــاروتن اسـت. ایـــن ترکیـــبـات مغذی برای مقابـــلـه و درمـان کم خونی از اهــمیــت ویژه ای برخوردار هســتـــند. برای افزایش جذب این ترکـیبـات مغذی توصیـه می شود که گوجه فرنـــگـی را به صورت آب گوجه فرنگـــی مصـرف کنیــد. مصرف روزانه 1 لیوان از این نوشیـدنـی توصیـه می شود. در عیـن حال لازم اســـت که از نوشیـــدن قهوه، نوشابـــه ها و هر نوشیـدنـــی انـرژی زا بپـــرهــیــزید چون ایـن قبیـــل نوشیدنی ها در جذب آهــن توسط بدن اخــتــلــال ایجــاد می کننـد.

انـار

انـــار چشــم و چراغ ایــن روزهـــای سرد اســت. ایــن میوه خوشمزه حاوی میزان چشـــمگیری آهن اســت که به طور مســـتــقـیـــم جذب خون می شود. خواص فوق العاده ای که ایــن میوه دارد آن را به یکـــی از بهــتریـــن روش ها برای مقــابلــه با کم خونی مبـدل کرده است. انار علــاوه بر آهــن حاوی ویتــامـــیـــن ها، پتــاســیم و فیبــرهـــای غذایـــی و عنـــاصـــری است که باعــث تصـــفـیـه خون و بهبود روند جریـان آن می شود.

برای مقابله و درمان کم خونی تان می توانید از این مواد غذایی استفاده کنید.

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (0)

شما باید وارد شوید تا قادر به ارسال دیدگاه باشید.