موضوع بازداشت دو خبرنگار خارجی به حدی به اولویت جریان رسانه‌های بیگانه تبدیل شد که در سفر ریاست جمهوری اسلامی ایران به سازمان ملل برای شرکت در شصت و نهمین مجمع عمومی این سازمان، در رأس سوالات خبرنگاران خارجی قرار داشت.

 http://www.iran-emrooz.net/image1/jason_rezaian201403.jpg

بیش از دو ماه از جنجال رسانه‌های بیگانه از بازداشت زوج خبرنگار  “جیسون رضائیان “و “یگانه صالحی” که خبرنگار رزونامه های “واشنگتن پست” امریکا و “نشنال” امارات در تهران بودند، می‌گذرد.

این موضوع به حدی به اولویت جریان رسانه‌های بیگانه تبدیل شد که در سفر ریاست جمهوری اسلامی ایران به سازمان ملل برای شرکت در شصت و نهمین مجمع عمومی این سازمان، در رأس سوالات خبرنگاران خارجی قرار داشت.

اما در اخبار امروز، پس از دو ماه نیم از بازداشت یگانه صالحی، خبر آزادی این خبرنگار روزنامه نشنال امارات -که با قید وثیقه آزاد می باشد- منتشر شد. خبری که در رسانه‌های فارسی زبان بیگانه بازتاب درخور توجهی داشت.

وب‌سایت بی بی سی فارسی (BBCPersian) با انتخاب تیتر «همسر خبرنگار روزنامه واشنگتن پست در ایران آزاد شد» ابن خبر را منتشر کرد.

04(249)

وب‌سایت صدای امریکا (VOA) همچنین در مطلبی با عنوان «آزادی همسر خبرنگار زندانی واشنگتن پست در ایران به قید وثیقه» به نقل از “داگلاس جل” دبیر بخش بین الملل واشنگتن پست  نوشت: «وی از مقامات ایران بار دیگر خواست تا جیسون رضاییان را آزاد کنند. او گفت: مدت زیادی از زمانی که جیسون باید آزاد می شد، گذشته و این زوج باید اجازه داشته باشند که ایران را ترک کنند.»

05(195)

وب‌سایت دویچه وله (DW) رسانه برون مرزی آلمان نیز در این باره نوشت: «علی رضائیان برادر جیسون، گفته است که هر دو به لحاظ فیزیکی سالم هستند و صالحی اخیرا اجازه ملاقات با همسر خود را یافته است. جیسون رضائیان، ۳۸ ساله از تابعیت آمریکایی و ایرانی برخوردار است.»

03(334)

وب‌سایت رادیو بین المللی فرانسه (RFI) این خبر را پوشش داد. رادیو فرانسه نوشت: «یگانه صالحی تقاضای هیچ رسانه ای را برای گفت‌وگو نپذیرفته است اما یکی از اعضای خانواده جیسون رضائیان به خبرگزاری فرانسه گفته است که جیسون رضائیان هیچ جرمی مرتکب نشده است و آنان امیدوار هستند که دولت جمهوری اسلامی ایران به این نتیجه برسد و او را نیز آزاد نماید.»

01(675)

وب‌سایت شبکه العربیه (Alarabyia) وابسته به پادشاهی سعودی، نوشت: «دستگیری این زوج خبرنگار بازتاب گسترده ای در رسانه های جهانی داشت، زیرا همزمان با مذاکرات اتمی ایران با قدرتهای جهانی و از جمله امریکا بود. مقامات ایرانی در ما اوت گفتند که این پرونده امنیتی است، اما مشخص نکردند که این دو خبرنگار چه موارد اتهامی دارند.»

02(454)

وب‌سایت رادیو زمانه (RadioZamaneh) همچنین ضمن انتشار این خبر، نوشت: «در پی آزادی یگانه صالحی، خانواده جیسون رضائیان در بیانیه‌ای از این خبر ابراز خرسندی کرد و با تأکید بر بی‌گناهی جیسون رضائیان، از جمهوری اسلامی خواست تا وی را آزاد کند.»

07(124)

 

نظرات کاربران (0)

شما باید وارد شوید تا قادر به ارسال دیدگاه باشید.