مي توان به جرات گفت، کاين يک خودروي شاسي بلند با خصوصيات يک کوپه اسپرت همانند کررا 911 است. چند سالي است که اين خودرو مانند ساير محصولات پورشه، توسط شرکت معين موتور به صورت رسمي‌ وارد کشور شده است.

فانوس : اين روزها آنچنان تب خريد خودروهاي شاسي بلند بالا گرفته است که کمپانيهاي اسپرت‌ساز نيز تصميم به توليد و عرضه خودروهاي شاسيبلند کردهاند. پورشه هم يکي از اين کمپانيهاست که در سال 2002 ميلادي به اين فکر افتاد تا در اين عرصه نيز اسم و رسمي‌براي خود به‌دست بياورد.

در همان سال مدل کاين را با کد 955، توليد و آن را راهي بازار جهاني کرد، پس از مدت‌زماني اندک، رقم فروش اين خودرو از يکصد هزار دستگاه نيز عبور کرد و کمپاني پورشه را از اين چالش بزرگ سربلند بيرون آورد. پس از گذشت 10 سال و توليد دو نسل از اين خودرو، بار ديگر اين کمپاني نام آشناي آلماني، بازار جهاني را با معرفي نسل سوم کاين، تحت‌الشعاع خود قرارداد. خودرويي که با ظاهري شيک و موقر، داراي قلبي اسپرت و رام‌نشدني است. مي توان به جرات گفت، کاين يک خودروي شاسي بلند با خصوصيات يک کوپه اسپرت همانند کررا 911 است.

چند سالي است که اين خودرو مانند ساير محصولات پورشه، توسط شرکت معين موتور به صورت رسمي‌ وارد کشور شده است. در اين شماره قصد داريم به سراغ يکي از Cayenne S هاي موجود در پايتخت برويم و به بررسي و تست فني اين خودرو بپردازيم. خودروي مورد نظر مدل 2013 ميلادي اسپرت پکيج است.

طراحي داخلي و فضاي کابين
هنگاميکه در پورشه کاين را باز مي‌کنيم و وارد کابين مي‌شويم، اولين چيزي که جلب توجه مي‌کند ادوات و تجهيزات لوکس و تجملاتي است که به صورت کاملا هنرمندانهاي در کنار يکديگر قرار گرفتهاند. داشبورد چندتکه از جنس چرم طبيعي، به خوبي حس يک خودروي لوکس را به سرنشينان القا ميکند.

در قسمت فوقاني آن يک قطب‌نما قرار دارد که از نظر ظاهري بسيار شبيه به ساعت و کورنومتر موجود در ساير مدلهاي اين برند است. دريچه‌هاي عمودي ورود هوا به کابين، جلوهاي خاص به تريم داخلي پورشه کاين بخشيده، در ميان اين دريچه ها که در مرکز کنسول جاي خوش کردهاند، يک نمايشگر هفت اينچي تمام لمسي تعبيه شده است که تمامي‌اطلاعات مربوط به خودرو و سيستم صوتي را نشان ميدهد. کمي‌پايينتر از آن کليدهاي مربوط به سيستم صوتي قرار دارد. کنسول کشيده کاين، چون کاکپيت هواپيما پوشيده شده از تجهيزات و امکانات فراوان که ظاهري زيبا و جذاب را براي آن پديد آورده است. کليدهاي مربوط به تنظيمات سيستم تهويه، گرمکن‌و‌سردکن صندلي‌ها، تنظيم دما و جهت هواي ورودي از دريچه‌ها همگي روي کنسول مياني و اطراف دسته دنده جاي گرفته اند.

عکس شاسی بلند پورشه,عکس ماشین پورشه شاسی بلند,

نوشته حک شده روي کنسول کمي‌پايينتر از دنده، يکي از نکات قابل توجه است. اما اين همه دکمه و امکانات به اينجا ختم نمي‌شود، باز هم در امتداد کنسول و پايين‌تر از دنده، سه رديف کليد قرار دارد که مربوط به تنظيمات حالت رانندگي و تنظيم ارتفاع خودرو مي‌شوند. در کنار همين دکمهها دو دستگيره برآمده قرار دارد که دقيقا مانند دستگيرههاي در نصب‌شده روي رودري‌هاست که در نوع خود جالب هستند.

صندلي‌‌هاي تمام چرم و تودوزي اين خودرو که به رنگ قهوه‌اي ا‌ست، تنها رنگ و مدل کمپاني پورشه است که از چرم طبيعي ساخته شده، ساير رنگ‌ها و مدل هاي تودوزي محصولات پورشه از نوع چرم مصنوعي اما از نوع مرغوب است. فضاي پشت کابين نيز مانند جلو از امکانات رفاهي بالايي برخوردار است.

دو عدد نمايشگر که به پشت‌سري صندلي‌هاي جلو نصب شده‌اند، به همراه سيستم صوتي و تصويري مجزا و گوشيهاي هدفون مادون قرمز که به صورت سفارشي روي آن نصب ميشود، همگي از آپشنهاي اين خودرو به شمار مي‌روند. کنسول کوچکي دقيقا مشابه همان کنسول به‌کار رفته در داشبورد، همراه دريچه‌هاي عمودي ورودي هوا، بين دو رديف صندلي براي سرنشينان عقب تعبيه شده است که مي‌توانند به صورت کاملا مجزا سيستم از سيستم تهويه هوا استفاده کنند. نکته جالب در مورد کابين اين خودرو، اين است که روکش سقف و ستون‌ها از جنس جير بوده و در مقابل کمربندهاي قرمز رنگ و همچنين تودوزي کرم، جلوه‌اي لوکس و اسپرت را پديد آورده است.

امکانات و آپشن‌ها
همانطور که از اسم پورشه انتظار مي‌رود، بسياري از آپشن‌ها و امکانات رفاهي را براي اين خودرو در نظر گرفته است.

عکس شاسی بلند پورشه,عکس ماشین پورشه شاسی بلند,

در اين خودرو براي سيستم امنيتي از سيستم ضدسرقت و رديابي خودروي مسروقه پورشه استفاده شده است، همچنين فرمان الکتروهيدروليک، سنسور سرعت فرمان، دکمه‌هاي کنترل روي فرمان، گرمکن غربيلک، تنظيم برقي آيينه‌ها، گرمکن آيينه‌ها و آيينه تاشو برقي از جمله امکانات اين خودروست. صندلي‌هاي جلوي اين خودرو همگي به صورت برقي و در هشت حالت قابل تنظيم هستند (تنظيم 12 حالته به طور سفارشي)، پشت‌سري‌هاي به‌کار رفته در اين صندلي‌ها مجهز به سيستم عملکرد هوشمند هنگام تصادف هستند همچنين کمربندها نيز مجهز به سيستم پيش‌کشنده خودکار هستند که همگي بر ايمني اين خودرو افزوده‌اند. سيستم صوتي و تصويري و مولتي مدياي نصب شده روي اين خودرو شامل، راديو وپخش CD، DVD، چنجر شش خشابه،سيستم صوتي BOSS، AUX ,MP3 ,Ipod ,USB آمپلي‌فاير 16 کانال، ساب‌ووفر Burmester، سيستم تلويزيون، سيستم تلفن همراه، بلوتوث و سيستم ناوبري (نويگيشن) مي‌شود. سنسور باران به همراه برف‌پاک‌کن اتوماتيک، سنسور پارک، گرمکن خودرو در حالت پارک، باز و بسته شدن در عقب به صورت الکتريکي و قابليت تنظيم ميزان باز شدن، کروز کنترل، دوربين ديد عقب، ريل سقف آلومينيمي، ميله توپي مخصوص يدک کش عقب خودرو با قابليت مخفي شدن در زير سپر، سيستم تنظيم ارتفاع و تعليق بادي PASM (Porsche Active Suspension Managment)، سيستم مديريت کشش پورش (PTM) ، سيستم کنترل ديناميکي شاسي پورش (PDCC) جهت کاهش حرکت جانبي در هنگام عبور از پيچ، سيستم نمايش فشار باد تاير (TPM) ، سيستم کمکي تغيير لاين در بزرگراه در جهت کمک به برخورد نکردن به خودروي عقبي که در نقطه کور ديد قرار دارد (LCA) اينها همگي از امکانات و آپشن‌هاي موجود روي اين خودرو هستند.

تجربه رانندگي
وقتي پشت فرمان چنين خودرويي مي‌نشينيم اولين چيزي که به ذهن مي‌رسد و از آن توقع مي‌رود، قدرت بالاي موتور، شتاب عالي و هندلينگ بسيار خوب است. با تمام اين توقع‌ها پا را روي پدال ترمز فشار مي‌دهيم و استارت پيشرانه هشت سيلندر را مي‌زنيم. غرشي گوش‌نواز از آن برمي‌خيزد و آدرنالين خون را بالا مي‌برد، همچنين حس هيجان با شنيدن صداي پيشرانه دوچندان مي‌شود.

اهرم تعويض دنده را در حالت D قرار مي‌دهيم و پدال گاز را فشار مي‌دهيم. همانگونه که توقع مي‌رفت، يک شروع تند و تيز و پرهيجان را داشتيم. با فشار دادن بيشتر پدال گاز، نيروي توليد شده توسط موتور بيشتر ملموس مي‌شود، به گونه‌اي که سرنشينان را به صندلي ها مي‌چسباند. باز هم در اين ميان صداي خروجي موتور همچنان در گوش زمزمه مي‌کند و حس خوشايندي را بوجود مي‌آورد. با توجه به اين که پورشه کاين يک خودروي شاسي‌بلند است، اما مانند يک خودروي کوپه اسپرت، سواري دلچسب و هيجان‌انگيزي را براي راننده مهيا مي‌کند.

عکس شاسی بلند پورشه,عکس ماشین پورشه شاسی بلند,

پيشرانه اين خودرو از يک موتور هشت سيلندر 8/4 ليتري تشکيل شده‌است. موتوري که حداکثر توان توليدي آن، 400 اسب‌بخار و حداکثر گشتاور آن، 500 نيوتون‌متر در 3500 دور بر دقيقه است. اين قدرت و توان در همان ابتدا با لانچ فوق‌العاده و شتاب‌گيري تند و سريع به خوبي قابل مشاهده بود، اما از آنجايي که با يک خودروي شاسي‌بلند سر و کار داريم براي تست آن در مناطق کوهستاني راهي يکي از مناطق شمالي تهران شديم، سواري نرم و بي‌سر‌و‌صداي کاين به گونه‌اي‌ست که اصلا متوجه ناهمواري‌هاي مسير نمي‌شويم و سراشيبي‌هاي تند و پيچ‌هاي پي‌در‌پي را به خوبي هرچه تمام يکي پس از ديگري پشت سر مي‌گذارد.

مي‌توان گفت کاين در هر دو حالت رانندگي در شهر و خارج از شهر سربلند از آزمون بيرون مي‌آيد. اما اگر به آن به ديد يک خودروي اسپرت نگاه کنيد بايد کمي‌از گيربکس آن خرده گرفت. اگر در آن از گيربکس پورشه پانامرا استفاده مي‌شد، مي‌توان گفت ديگر ايرادي بر اسپرت بودن آن وارد نيست و همه چيز براي لذت بردن از يک شاسي‌بلند اسپرت مهيا مي‌شود. در پايان باز هم بايد گفت که جز اين از يک برند لوکس آلماني انتظار نمي‌رود. کاين در نهايت پرستيژ و وقار، قلبي تپنده با خلق و خوي اسپرت و روحيه‌اي وحشي دارد که همگي در کنار هم پکيجي را به‌وجود آورده است که لذتي غيرقابل‌وصف را براي راننده ايجاد مي‌کند.

حجم موتور
4/8 ليتر
تعداد سيلندر 8
قدرت – اسب بخار/ دور در دقيقه 6500/400
گشتاور – نيوتون‌متر/ دور بر دقيقه 3500/500
جعبه دنده اتوماتيک تيپ ترونيک S
شتاب صفر تا 100 کيلومتر 5/9 ثانيه
حداکثر سرعت 258 کيلومتر بر ساعت
سيکل ترکيبي مصرف سوخت 51/10 ليتر در 100 کيلومتر

صبحانه

نظرات کاربران (0)

شما باید وارد شوید تا قادر به ارسال دیدگاه باشید.